Anasayfa Haber Silvan’da karanlık güçler iş başında

Silvan’da karanlık güçler iş başında

Paylaş

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde son günlerde gece geç saatlerde silahlı kişilerin köy yollarında arama ve yol kontrolleri yaptığı belirtildi. Sözkonusu kişilerce aracının durdurulduğunu söyleyen Ramazan Gezer isimli bir ilçe sakini, silahlı kişilerin kendilerini “Seyh Said’in askerleriyiz” diye tanımlayıp propaganda yaptıklarını söyledi.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesi, son günlerde dikkat çekici olaylara sahne olmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde ilçe merkezide gece geç saatlerde ortaya çıktıkları belirtilen sakallı ve şalvarlı silahlı gurupların bu kez ilçe merkezine bağlı Yukarı veysi (Weysikanêjorîn) ile Hizbullah örgütünün 90’lı yıllarda hücre olarak kullandığı ancak son yerel seçimlerde yüzde yüz DBP oylarının çıktığı Yolaç (Susa) ve Diyarbakır yolu üzerinde bulunan Yolarası (Qurtê) köylerinde dolaşmaya başladığı yönünde bilgilere ulaşıldı.
Sözkonusu bu silahlı kişilerin köy yollarını kestikleri ve araçları ile yollardan geçmekte olan yurttaşları araçlardan indirip, arama yaptıkları belirtildi.
Yapılan yol kontrollerinde Hizbullah propagandası yaptığı ileri sürülen bu kişilerin yüzlerinin kapalı olduğu ve uzun namlulu silah taşıdıkları ifade edildi.

‘Yol kontrolü Hüda-Par oyunu arttırır!’

Sosyal medya sayfalarında Hür Dava Partisi propagandası yapan bazı hesapların, bulundukları paylaşımlarında, bu kişileri “Şeyh Said’in Seriyyeleri” olarak adlandırmaları dikkat çekti.
“Hilâl Dicle” adlı bir Twitter kullanıcısı, “Seriyye” hastag’i ile “Seçimden önce Alibey köyüne de uğrayınız” şeklinde paylaşımda bulunurken, “Baran {HüdaPar %9}” isimli bir başka Twitter kullanıcısı “Seriyyelerin Susa-Weysıka yolunda yaptığı asayiş kontrolü, oradaki onlarca köyde Hüda Par oylarını epey artıracaktır. Birileri göç de eder” şeklinde paylaşımlarda bulundu. Yine “Farqina rengin” isimli bir başka kullanıcının ise “Seriyyeler birilerini fena korkutmuş” şeylerindeki paylaşımları sözkonusu.
Bu hesapların yanı sıra bazı Twitter hesaplarının da bu kişileri destekleyen paylaşımlar yapıldığı görülüyor.

Öte yandan “Dengê Farqinê” isimli Twitter hesabından da ilçe merkezinde bulunan bir billboarda yazılan “Bijî Hizbullah” yazısını silmek isteyen bir yurttaşın fotoğrafının çekildiği ve “Silvan’da Hizbullah’a savaş açmış Bir ‘Egit(!); Yaşın Kaç Başın Kaç Çocuk? Kendini Kullandırtma!” şeklinde paylaşımda bulunması göze çarpıyor. Aynı kullanıcının, ilçenin bazı noktalarında elektrik trafolarına Hür Dava Partisi’nin desteklediği Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun posterlerinin asıldığı ve bu posterlerin kimliği belirsiz kişiler tarafından kesilmesie dair yine “Silvan’da Yapıcıoğlu’nun afişlerini yırtıp huzursuzluk yaratan iki kişiye demokratik bir şekilde müdahale edilmiş” şeklinde duyurduğu da görülüyor.

‘Telefonlarımızı alıp arabamızın bagajına attılar’

Silvan’da, bir inşaatta çalışan Ramazan Gezer adlı yurttaşın yaşadıkları ise bütün iddiaları doğrular nitelikte.
Gezer, 24 Mayıs akşam 21.30 ile 22.00 saatleri arasında özel aracıyla ikamet ettiği Yukarı Veysi (Wesikanê Jorîn) köyünden Silvan’a giderken, Yolaç (Susa) köyü yakınlarında aracının uzun namlulu silahlar taşıyan sivil giyimli ve maskeli silahlı kişilerce durdurularak aramaya maruz bırakıldığını anlattı.

Yolda bulunan diğer araçların da durdurulduğunu söyleyen Gezer, durduktan sonra söylenmesi üzerine aracın ışıklarının söndürdüğünü, annesinin hasta olması nedeniyle sözkonusu kişilere aceleleri olduğunu söylediğinde ise kendilerine “Sesinizi çıkarmayın” dendiğini aktardı. Aynı kişilerin üzerlerinde silah ve telefon olup, olmadığını sorup, aldıkları telefonlarını bagajlarına attığını da kaydetti.

‘Bizler Şeyh Said’in askerleyiz’

Silahlı kişilerin yol üzerinde durdurulan bütün araçlardaki erkekleri indirdiklerini belirten Gezer “Yol kesen grup arasından bir kişi, kendilerinin Şeyh Said’in askerleri olduğunu söyledi. ‘Şimdiye kadar sabrettik bundan sonra sabretmeyeceğiz’ dediler” diye konuştu.
Yapılan propagandanın ardından yollarına devam etmelerine izin verildiğini belirten Gezer, yanlarından uzaklaşması sonrası Yolaç köyü muhtarına haber verdiğini ve muhtarın da karakola haber verdiğini söyledi. Gezer, sonradan öğrendiği kadarıyla durduruldukları bölgeye o gece herhangi bir askeri birliğin gönderilmediğini de ifade paylaştı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here