Anasayfa Haber Silvan’da sivil bir katliam yaşanmadan herkes hareket geçmeli!

Silvan’da sivil bir katliam yaşanmadan herkes hareket geçmeli!

Paylaş

5’nci gününde süren sokağa çıkma yasağı süresince 4 kişinin katledildiği Silvan’ın Belediye Eşbaşkan Vekili Zuhal Tekiner, tüm ilçeye yayılan saldırılarda sivil bir katliam yaşanmadan herkesi harekete geçmeye çağırdı. DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek de halkı Silvan’a akmaya davet etti.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrası özel harekat timleri ve polislerin halka yönelik saldırılara 5’inci gününe girdi. Her geçen gün ve saat giderek şiddetlenen saldırılar karşısında halkın direnişi sürmesine rağmen, kent yoğun bir abluka ve saldırı altında. Bu durum şu ana kadar 4 kişinin kurşunların hedefi olup katledildiği ilçedeki ölümlere yenilerinin eklenmesi yönündeki kaygıları da arttırıyor.

Devam eden saldırılara dair DİHA’ya konuşan Silvan Belediye Eşbaşkan Vekili Zuhal Tekiner, ilçenin yoğun bir bombardıman altında olduğunu söyledi.
Özellikle Tekel, Mescit ve Konak mahallelerinde atılan bombaların isabet ettiği evlerin yıkıldığı ve bu sırada yurttaşların yaralandığı bilgisinin kendilerine ulaştığını paylaşan Tekiner, bu saldırılara arşı tepkilerini gösterenlerin de yine polisin saldırılarına maruz kalıp, gözaltına alındığını kaydetti. Tekiner, “Polis, sokakta katliama karşı ses çıkarmaya çalışan herkesi gözaltına almaya çalışıyor. İlçenin yasaklı ve yasaksız tüm mahallelerine bir saldırı söz konusu” dedi.

Bu yüzden de bir önce herkesin yapılmak istenen sivil katliama karşı harekete geçmesi gerektiğinin altını çizen Tekiner, herkese duyarlılık çağrısında bulundu.

Bu yönlü bir çağrı da BDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek’ten geldi.

‘Silvan’da her an büyük bir katliam yaşanabilir’

“Silvan’da yaşayan insanların can güvenliği yok. Her an birçok insanın yaşamını yitirebileceği bir durum söz konusu. Mahallelerde yaşayan insanlar tehlikede altında. Silvan’da ağır silahlar kullanılıyor. Yaralı, ölü var mı bilgi alamıyoruz. Silvan’la ilgili büyük endişe yaşıyoruz” diyen Şimşek, ilçede her an büyük bir katliamın yaşanabileceği uyarısında bulundu.
‘Silvan’a herkes ses vermeli’

Saldırıların sonlandırılması konusunda yetkililerle yaptıkları görüşmelerden hiçbir şekilde sonuç alamadıklarını belirten Şimşek, ilçede sivil bir katliam yaşanmadan herkesin ilçe halkı ile dayanışma içine girmesi gerektiği çağırısında bulundu. Şimşek, özellikle Diyarbakırlıların büyük bir duyarlılıkla Silvan halkının yanında olduğunu göstermesi ve Silvana’a akması gerektiğini vurguladı.

diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here