Anasayfa Kültür-Sanat Sinemacılar sansüre karşı özgür sinema için yürüdü

Sinemacılar sansüre karşı özgür sinema için yürüdü

Paylaş

Sinema emekçileri, sinema yazarları ve sinemaseverler, “Bakur” filminin gösteriminin engellenmesi ile gündeme gelen sansüre karşı özgür sinema için yürüdü.

Sinema emekçileri, sinema yazarları ve sinemaseverler, “Bakur” filminin gösteriminin engellenmesi ile gündeme gelen sansüre karşı Fransız Kültür Merkezi’nden Atlas Sineması’na ‘Sansüre Karşı Özgür Sinema’ yürüyüşü gerçekleştirdi. “Sansüre Karşı Özgür Sinema” pankartının açıldığı ve yüzlerce sinemacı ve sinemaseverin katıldığı yürüyüşte sık sık “Sansüre hayır yaşasın özgür sinema” “Bijî berxwedana sinema” sloganları atıldı. “Filmi durdurma sansürü durdur” ve “Sansüre karşı omuz omuza” dövizlerinin de taşındığı yürüyüşe aralarında Kazım Öz, Lale Mansur ve Menderes Samancılar’ın da bulunduğu sanatçıların yanı sıra Sinema Yazarları Derneği üyeleri de katıldı. Galatasaray Lisesi önünde sonlandırılan yürüyüşün ardından sinemacılar adına basın açıklamasını yapan Defne Halman Türkiye’de sinema tarihinin sansüre karşı yükseltilen ve ifade özgürlüğü için verilen mücadelelerle örülü olduğunu söyledi. Hamlan, “Bu yüzden geçmişte nasıl ‘Susuz Yaz’ ahlaksız bulunup sansürlendiyse ‘Umut’ nasıl ülkeyi yoksul gösteriliyor diye yasaklandıysa bugün de ‘Dersim 38’ ‘Bakur’ gibi sayısız film de aynı sansürcü zihniyetin hedefi haline gelmiştir” dedi.

Önümüzdeki dönemde filmlerin ve festivallerin çok daha büyük engellemelerle karşılaşacağını dile getiren Halman, “Her türlü sanat üretiminin özgürce yapılmasını sağlamakla yükümlü Kültür Bakanlığı’nın sinemanın özgürlük alanını bu tip baskılarla daraltmasını kabul etmiyoruz” diye konuştu. Halman, festivallerden çekilen yönetmen, yapımcı, jüri üyelerinin boykot kararının sansürcü zihniyete “dur deme” iradesi olduğunu söyledi. Kültür Bakanlığı’na Bakur filminin özgürce gösterilmesi için gerekli adımları atmaya çağıran Hamlan, “Film ve festival gösterimlerindeki Eser İşletme Belgesi zorunluluğunun acilen kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Eylem açıklamanın ardından alkış ve zılgıtlarla son buldu.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here