Anasayfa Haber Sınır Tanımayan Doktorlar’dan Kobanê’ye hastane

Sınır Tanımayan Doktorlar’dan Kobanê’ye hastane

Paylaş

Toplam yatak kapasitesi 27 olan biri sivil diğeri askeri 2 hastane ile sağlık sorunları giderilmeye çalışılan Kobanê’de, Sınır Tanımayan Doktorlar 13 yataklı bir hastanenin yapımına başladı. Nüfusu 50 bine ulaşan kentte ambulans, ilaç sıkıntısı yaşandığını kaydeden yetkililer, sağlık sorunun bir bütünen ortadan kalkması için insani koridorun açılmasına ihtiyaç duyulduğuna vurgu yaptı.

Kobanê’de tedavi olanaklarına ulaşım, kentten göç eden halkın tekrardan geri dönmeye başlaması ile daha da zorlaştı. DAİŞ çetelerinin saldırısı sırasında kentteki hastanelerin yıkıldığı Kobanê’de, tedavi olanakları, tam anlamıyla bir hastane kategorisine giremeyecek durumda olsa da halen biri askeri diğeri siviller için olan 2 hastaneden sağlanabiliniyor. Savaşın tüm şiddetiyle cephelerde devam ettiği kantonda yaralanan YPG/YPJ güçlerinin tedavi edildiği bir binanın bodrum katında bulunan askeri hastanenin yatak kapasitesi 12 iken, sivillere hizmet veren hastanenin yatak kapasitesi ise 15.

Toplam 10 doktor, 25 de hemşire var

Var olan bu 2 hastanede gelen yaralıları ve hastaları tedavi etmeye çalışan sağlık görevlisi sayısı da oldukça yetersiz. Her iki hastanede görev yapan 10 doktor, 25 de hemşire bulunuyor. Bu sağlık görevlileri, tüm imkan ve olanaksızlıklara rağmen neredeyse gece gündüz çalışıyor.

Geri dönüşler sorunu daha da büyüttü

Doktor ve hemşire eksikliği büyük bir sorun olarak varlığını korurken, hastanelerde acil durumdaki yaralılara ve sivil hastalara müdahale edecek araç ve gereçlerde yetersiz kalıyor. Geri dönüşler ile birlikte nüfusu 50 bine varan kentte, daha önce yapılan kısmi ilaç yardımlarının ise ileriki günler için yetersiz kalacağı endişesi duyuluyor. İlaç sıkıntısının yanında yeterli sayıda ambulansın bulunmaması da hasta nakillerinde sorunların yaşanmasına yol açıyor. Mevcut bulunan birkaç ambulans cephelerde devam eden çatışmalarda yaralanan savaşçıları kentteki hastaneye taşımakta kullanılıyor.
Yaşanan bu sıkıntıların yanı sıra olanaksızlıklar nedeniyle hastaların Türkiye’ye geçirilmesi noktasında da hala büyük zorluklar yaşanıyor. Bu yönde bulunulan tüm temaslara rağmen bu sorun halen aşılmış değil.

Sınır Tanımayan Doktorlar harekete geçti

Kentte sağlık boyutuyla yaşanan sorunların biraz olsun aşılması noktasında kurulan temaslar doğrultusunda harekete geçen örgüt, Sınır Tanımayan Doktorlar oldu. Örgüt, Kobanê’ye yeni bir hastane kazandırmak için çalışmalarına başladı. Başlatılan çalışmalar doğrultusunda da öncelikle daha önce okul olarak kullanılan, ancak savaş sırasında hasar görmüş bir bina onarılmaya başlandı. Onarım çalışmalarının tamamlanmasının ardından gerekli tıbbi alet ve cihazlar temin edilecek.

‘Sorunun ortadan kalkması için insani koridor şart’
680x680nc-kobane-hastane-sinir-tanimayan-doktorlar2
Kentteki savaş sırasında tüm hastanelerinin yıkıldığını ve halkın tedavi olacağı mekanın kalmadığını belirten Kobanê Sağlık Meclisi Sözcüsü Dr. Hikmed Ehmed, çok acil olarak ihtiyaç duydukları hastaneyi Sınır Tanımayan Doktorlar’ın yardımı ile gidermeye çalışacaklarını ifade etti. Ehmed, hastanenin fiziki olarak hazırlanması sonrasında yine örgüt tarafından gönderilecek tıbbi malzemelerle halka ücretsiz tedavi hizmeti sunmaya devam edeceklerini belirtti.

Hastanenin 13 yataklı olacağı ve ilk aşamada 3, sonrasında ise 7 doktorun görev alacağı bilgisini veren Ehmed, kantonun sağlık olanaklarının bütünüyle sorunsuz karşılanabilmesi içinse insani koridorun bir an önce açılmasına ihtiyaç duyulduğuna vurgu yaptı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here