Anasayfa Haber Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nden Özgür Gündem’in kapatılmasına kınama

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nden Özgür Gündem’in kapatılmasına kınama

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RFS), Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasını ve gazeteye yapılan polis baskınını kınadı.

RSF’den Özgür Gündem’in kapatılmasına kınama: ‘Kabul edilemez’

RSF, Özgür Gündem gazetesinin kapatılarak binasının basılmasını ve çok sayıda gazetecinin gözaltına alınmasını kınadı. RSF tarafından yapılan açıklamada bunun “kabul edilemez” olduğu belirtildi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Özgür Gündem’in kapatılmasını ve gazete binasının basılarak gazetecilerin gözaltına alınmasını kınayan bir açıklama yaptı.

RSF Doğu Avrupa ve Orta Asya Sorumlusu Johann Bihr tarafından yapılan açıklamada, “Bir medya kuruluşunun kapatılması, editöryal çizgiyi reddetmenin değil susturma iradesini gösteren sansürün en uç örneğidir. Bu, kabul edilemez” dedi.

Özgür Gündem’in kapatılmasıyla çoğulculuğa bir darbe vurulduğunu belirten RSF temsilcisi Bihr, “Türkiye’deki tüm gazetecilere yönelik bir yıldırma işareti verilmiştir” dedi.

Bihr, RSF’nin Özgür Gündem’e karşı alınan tüm önlemlerin derhal kaldırılmasını talep ettiği vurgulandı.
Ne oldu?

İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi bugün Özgür Gündem gazetesini kapatmıştı.

Kararda “geçici olarak kapatılmasına” ifadesi yer alırken, gazetenin ne kadar süre kapalı kalacağına ilişkin bir hüküm yer almadı.

Kapatma kararının ardından ise polis, gazeteye baskın yaptı.

Baskında gazeteciler darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında o esnada haber takibi yapan imc TV muhabiri Gülfem Karataş ile kameraman Gökhan Çetin de bulunuyor.

Gözaltındaki isimler ise şöyle:

Özgür Gündem çalışanları Günay Aksoy, Kemal Bozkurt, Reyhan Hacıoğlu, Önder Elaldı, Ender Öndeş, Sinan Balık, Davut Uçar, Fırat Yeşilçınar, İnan Kızılkaya, Zeki Erden, Elif Aydoğmuş, Bilir Kaya, Ersin Çaksu, Sevdiye Ergürbüz, Amine Demirkıran, Bayram Balcı ve Burcu Özkaya.

DİHA Muhabirleri Özgür Paksoy ve Mesut Kaynar.

İMC TV Gülfem Karataş ve Gökhan Çetin.

Kapatma kararı sonrası destek amaçlı gazete binasına gelen

İstanbul Tabip Odası’ndan Yılmaz Bozkurt ile Doğu Yayınevi çalışanı Hüseyin Gündüz de gözaltına alınanlar arasında.

(Kaynak: İMC)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here