Anasayfa Haber Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) ve gazetecilerden DİHA ve JİNHA muhabirlerinin tutuklanmasına...

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) ve gazetecilerden DİHA ve JİNHA muhabirlerinin tutuklanmasına tepki

Paylaş
 • DİHA muhabiri İdris Yılmaz ve JINHA muhabiri Vildan Atmaca’nın “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla tutuklanmasına tepki gösteren gazeteciler, “Şimdi topyekûn direniş zamanı” diyerek, baskılar karşısındaki tutumlarını şu sözlerle dile getirdi: “Bu sindirme operasyonu ama sinmeyeceğiz. İnadına yazmaya devam edeceğiz.”
  DİHA ve JİNHA muhabirleri tutuklandı

  Van’ın Erciş ilçesinde dün haber takibi yapan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri İdris Yılmaz ve Jin Haber Ajansı (JINHA) muhabiri Vildan Atmaca’nın darp edilip gözaltına alınmasına ve daha sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmasına gazetecilerden tepki geldi.

  Başlangıç: Gazeteciler baskıya karşı ortak direnmeli ist-141115-Celal-Baslangc
  Gazeteci Celal Başlangıç, toplumun kafasına silah dayatılarak sindirilmek istendiğine ve gazetecilerin de bu sindirmeden en fazla etkilenen kesim olduğunu belirterek, önümüzdeki günlerde hem siyasete hem de gazetecilere bu yönde baskının artacağı yönünde eğilim olduğuna dikkat çekti. Gazetecilerin baskı politikalarına karşı direnmesi gerektiğini söyleyen Başlangıç, alanda gazetecilik yapan muhalif medyaya mutlaka sahip çıkılması gerektiğini dile getirdi. AKP’nin despotik anlayışına karşı ciddi bir tavır alınması gerektiğini belirten Başlangıç, Türkiye’nin basın özgürlüğü noktasında en gerideki ülkelerden biri olmaya aday olduğunu vurguladı. Ahmet Hakan’a destek olan gazetecilerin söz konusu Kürt basını olduğunda sessiz kaldığına dikkat çeken Başlangıç, gazetecilerin ortaklaşarak mücadele etmesi gerektiğini kaydetti.

  Önderoğlu: Tutuklamalar uluslararası platformlara taşınacakist-141115-Erolnderoglu

  Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Türkiye’de yasak bölgelerin arttığına ve yasak bölgeler arttıkça gazetecilere yönelik baskının da arttığına dikkat çekerek, iktidarın çatışma bölgelerindeki gerçekleri gizlemeye çalıştığını söyledi. Gazetecilerin tutuklanmasının evrensel hukuka, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ve yetersiz bulunan Türkiye Anayasası’na dahi aykırı olduğunu belirten Önderoğlu, tutuklanmaların kabul edilemeyeceğini söyledi. Gazetecilerin hemen direnişe geçmesi gerektiğinin altını çizen Önderoğlu, tutuklamaların uluslararası platformlara taşınacağını dile getirdi.

  Coşkun: Boyun eğmeyeceğiz ist-141115-canan-coskun

  Cumhuriyet Gazetesi’nde savcıların usulsüz yollarla konut edinmelerine ilişkin yaptığı haberler dolayısı ile 23 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan gazeteci Canan Coşkun, “Cumhurbaşkanı’na hareket” suçlamasının artık gazetecilerin en sık karşılaştığı suçlamalardan birisi haline geldiğini söyledi. Coşkun, “İşin vahim yanı, gazetecilerin soruşturmalarına bakan basın savcıları yerine bu soruşturmaları terör savcıları yürütüyor. ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiaları, ‘terörle’ eşdeğer haline getirildi. Bu, çok tehlikeli bir gidişat. Tüm muhalif medyaya yönelen bir tehdittir. Boyun eğmemeliyiz. Bu sindirme operasyonu ama sinmeyeceğiz. İnadına yazmaya devam edeceğiz” dedi.

  Polat: Şimdi topyekûn direniş zamanı

  Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ise, iki gazetecinin Başbakan Davutoğlu’nun CNN’de “Basın özgürlüğü benim kırmızı çizimdir” demesinden 3 gün sonra tutuklandığını hatırlatarak, gazetecilerin grev başındayken engellendiğine ve darp edildiğine dikkat çekti. Tutuklamalarının basın özgürlüğüne bir darbe olduğunu belirten Polat, iktidarın gazetecileri hedef alan tutumundan vazgeçmesi gerektiğini söyledi. İktidarın korku cenderesine düşmeden mesleğini yapan gazetecilere her alanda sahip çıkılması gerektiğini belirten Polat, “Gazeteciler için şimdi topyekûn direniş zamanı. Gazeteciler eğer şimdi harekete geçmezlerse önümüzdeki dönem yaşanacak baskılara karşı da hiç birşey yapamazlar. Şimdiden ortaklaşma ve mücadele edilmeli” diye konuştu.

  Karakaş: Tutuklamalar kabul edilemezist-141115-burcu-karakas

  Gazeteci Burcu Karakaş da, son dönemde “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiası muhalif kesimi susturmaya yönelik bir araç olarak kullanıldığına dikkat çekerek, “Meslektaşlarımız açısından ise bu iddialar öne sürülerek, yapılan tutuklamalar kabul edilemez. Arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Serbest bırakılmaları için her platformda bu talebimizi yüksek sesle dile getirmeyi sürdüreceğiz” dedi.

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here