Sınırları çizilen ahlaksızlık anlaşması .!

Paylaş

Türkiye, AB ile yaptığı mülteci pazarlığında Rum Kesimi’nin koyduğu engeli aşamadı. Başbakan Davutoğlu, sadece mali ve bütçesel hükümlerle ilgili faslın açılması ve hazirandan itibaren vize serbestliği karşılığında Avrupa’nın mülteci jandarmalığını kabul etti.

Türkiye’den yollanacaklar: Türkiye’den Yunan adalarına geçmiş göçmenler, 20 Marttan itibaren ‘bireysel başvuru esasıyla’ Türkiye’ye geri gönderilecek. Türkiye, 4 Nisan’dan itibaren göçmen alacak.

Suriyeli takası: Alınan her Suriyeliye karşılık Türkiye’den bir Suriyeli ‘BM hassasiyetleri’ göz önüne alınarak AB’ye gönderilecek. Öncelik yasadışı geçişi denemeyenlerde olacak. AB’nin 72 binlik kotası, anlaşmanın devamında kıstas olacak.

Vizede zorlu süreç: Ankara’nın “tüm kriterleri karşılaması şartıyla” ve AB kurumları ile üyelerinin onaylaması halinde haziran sonundan itibaren gerçekleşecek.

Tek fasıl açılacak: Yalnızca ‘Mali ve Bütçe Hükümleri’ başlıklı 33. faslın haziran ayına kadar açılması öngörülüyor. Diğer kritik fasılların açılmasında AB sadece “hazırlık çalışmalarının hızlandırılmasına” söz verdi.

Parada 2018 sözü: AB, 3 milyar Avro, 2016 ve 2017’de harcandıktan sonra, 2018’e kadar ek 3 milyar vermeyi kabul etti. Ancak Ankara, bu parayı hemen alamayacak.

Sığınmacılar yandı

* AB, Türkiye’den tüm göçmenlerin ülkelerine iadesinde uluslararası hukuka uygunluk şartını arıyor. Türkiye, Cenevre Konvansiyonu’na coğrafi çekince koyduğu için bu sorun Türk mevzuatında yapılacak değişiklikle aşılacak. Suriyeli, Iraklı ve Afganistanlılara şu aşamada ‘geçici koruma’ sağlanıyor. Ancak diğer ülkelerden ve üçüncü ülkeler üzerinden gelenlerin iadesi Türkiye için sancılı olacak. Çünkü Türkiye’nin bu ülkelerde Geri Kabul Anlaşması bulunmuyor.

cumhuriyet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here