Anasayfa Ekoloji Sinop nükleer karşıtı eylem: Nükleer santral ölüm demektir

Sinop nükleer karşıtı eylem: Nükleer santral ölüm demektir

Paylaş

Sinop’ta nükleer santral karşıtı eylem düzenlendi. Mitingde ‘Sinop Nükleer Santral İstemiyor’ sloganlar atıldı.

  Nükleer Santral Karşıtı Platformun çağrısıyla Sinop’ta, ‘Sinop Nükleer Santral İstemiyor’ eylemi yapıldı. Sinop Eeski otogar önünde buluşan Sinoplular yaklaşık 5 bin kişi sloganlarla mitingin yapılacağı Uğur Mumcu Meydanı’na yürüdü. Mitinge CHP, EMEP, SYKP, ESP, Sinop Barosu, Halkevleri, Haziran Hareketi, İstanbul Demokrat Sinoplu Dernekleri Platformu, ADD, ÇYDD, Greenpeace, Küçük Çekmece Sinoplular Derneği, Samsun Devrimci 78’liler Derneği ve Samsun Hayır Buluşması gibi kurumlar da destek verdi.

Evrensel’de yer alan habere göre, mitingde ‘Nükleere karşı omuz omuza, Susma haykır nükleere hayır. ‘Nükleer santral ölüm demektir’, Hayır daha bitmedi yeni başlıyor.’ sloganları atıldı. Mitingde konuşan Sinop Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Murat Şahin, “Sinop Nükleer bataklığa sürükleniyor. Buna izin vermeyeceğiz. Siyasi iktidar bu konuda her türlü hukuksal denetimden kaçmaya çalışıyor. Çernobil ve birçok yıkıcı kazalara rağmen nükleerde ısrar ediliyor. Nükleer hem çok tehlikeli hem pahalı, hem dışa bağımlı enerjidir. Ülkemizin buna ihtiyacı yoktur. Nükleer santrale izin vermeyeceğiz” dedi.

Mitingde TMMOB adına Cemalettin Küçük, Şehir Plancıları Odası adına Orhan Sarıaltun, Sinop Nükleer Karşıtı Platform adına Can Ergün, Sinop Nükleer Karşıtı Platform Derneği adına da Avukat Mehmet Horuş söz aldı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here