Anasayfa Haber Sinop’ta ‘nükleere hayır’ mitingi

Sinop’ta ‘nükleere hayır’ mitingi

Paylaş

Sinop’ta düzenlenen nükleer karşıtı mitingde binlerce kişi, “Nükleer’e inat yaşasın hayat” dedi ve nükleer projelerine geçit vermeyeceklerini haykırdı.

Nükleer Karşıtı Platform (NKP) tarafından başta Sinop olmak üzere ülkenin dört bir yanında yapılması planlanan nükleer santrallere karşı Sinop’ta düzenlenen mitingde binlerce kişi buluştu. Tarihi Sinop Cezaevi önünde buluşan Türkiye’nin birçok ilinden gelen yaşam alanı savunucuları, mitingin düzenlendiği Uğur Mumcu Meydanı’na yürüyüş kortejleri ile girdi. Mitinginde, Munzur Çevre Derneği (MÇD) gibi çevre örgütlerinin yanı sıra, SYKP, Halkların Demokratik Partisi (HDP), ESP, Partizan gibi siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri de yerlerini aldı. Mitingde, “Nükler’e karşı omuz omuza”, “Nükleer varsa balık malık yok”, “Nükleer’e inat yaşasın hayat” sloganları ile atıldı. Denizden nükleer atık değil balık tutmak isteyen balıkçılar ise deniz kenarındaki miting alanına nükleer istemediklerine dair mesajlar veren dövizleri teknelerine asarak sahilden geldi.

Mitingde konuşan Sinop NKP sözcüsü Zeki Karataş, Sinop’u ve Akkuyu’yu kan gölüne çevirenlere karşı alanı dolduranları selamlayarak, nükleer santrallere karşı omuz omuza mücadele edeceklerini söyledi. Mitinge, İsviçre Nükleere Karşı Platform, “mücadeleniz mücadelemindir” diyerek dayanışma mesajları gönderdi.

‘Nükleer varsa balık malık yok’

Nükleer santral kazasında en çok etkilenenlerden olan balıkçılar adına konuşma yapan Oktay Türkoğlu ise, “Santral yapılmasın diye balıkçılar olarak demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Ailelerimizin çocuklarımızın açlığa mahkum edilmesine izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu. Mitingde, Sinop’un Gerze ilçesine bağlı Arkır köyüne yapılmak istenen termik santrale karşı direnen ve kazanan köylüler adına konuşan Beyza Sertkaya ise, “Aykır köyü halkı olarak termik santrallerin ne denli zararlı olduğunu biliyoruz, biz direndik ve kazandık. Bugün buraya yapılmak istenilen nükleere karşıda birlik olup direnirsek yine kazanırız” diyerek bundan sonrada nükleer santrallere karşı direnenlerin yanında olacaklarının mesajını verdi. Elektrik Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Hüseyin Önder ise konuşmasında, Nükleer santralleri ne Akkuyu’da ne de Sinop’ta yaptırmayacaklarını vurgulayarak, “Japonya tüm termik santrallerini kapatırken biz Japonya’ya ‘gel burada nükleer santral yap diyoruz! Binlerce yıl yok olmayan bu nükleer santralleri ne yapacağız? Bu işin içerisinde çok büyük paralar var. AKP tüm bunlara rağmen olaylara duyarsız kalacak mı? Sinop halkının bunu çok iyi değerlendirmesi gerekiyor” dedi.

Mitingde konuşan KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köşe ise kapitalizmin insanlığı tehdit ettiğini vurgulayarak, “Bu vahşet bize aslında büyüme ve enerji üretme adı altında ölümü vaat ediyor. Ancak bu politikalardan korkmuyoruz, korkmayacağız. Bizim mücadelemiz sizin vahşi politikalarınızı tarihin çöplüğüne gönderene kadar devam edecektir” dedi.

Miting konuşmaların ardından sahne alan sanatçıların eşliğinde çekilen halaylar ve horonlarla devam etti.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here