Anasayfa Haber Sinop’ta on binler nükleere karşı yürüdü

Sinop’ta on binler nükleere karşı yürüdü

Paylaş

Çernobil katliamının 29. yıldönümünde binlerce kişi Sinop’ta buluştu: ‘Yaşamak için inat ediyoruz, nükleer yaptırmayacağız’

AKP iktidarı, Mersin ve Sinop’ta nükleer santral yapımı için adımları hızlandırırken yıllardır nükleer karşıtı platformlar kurarak, eylemlerle nükleer karşıtı mücadeleyi sürdüren Türkiye halkları Çernobil’in yıldönümünde bir kez daha sokağa çıktı. Sinop’ta buluşan on binler ‘Nükleere inat, yaşasın hayat’ dedi.

Miting için otobüslerle Sinop’a gelenler sabah saatlerinden itibaren eski otogar alanında toplanmaya başladı. Saat 12.30’da yürüyüş başladı. Nükleere karşı sloganlarla başlayan  yürüyüşte ‘Sana nükleer yaptırmayacağız’ diyerek Erdoğan’a seslenen binlerce kişi yaşamı, doğayı savunmak için nükleer santral istemediklerini bir kez daha hep birlikte haykırdı.

Yürüyüş güzergahındaki esnaf camlarına nükleer karşıtı afişler asarken Sinoplular mitinge yoğun katılım gösterdi. ‘Denizden nükleer atık değil balık tutmak istiyoruz’ diyen balıkçılar ise nükleer karşıtı afişler asılmış tekne ve kayıklarla denizin hemen kenarında olan miting alanına geldiler. Kortejler AKP ilçe teşkilatı önünden geçerken “Hırsız, katil Erdoğan”, “Gün gelecek, devran dönecek AKP halka hesap verecek’ sloganları atıldı.

22

Sinop Nükleer Karşıtı Platform, TMMOB’ye bağlı odalar, KESK’e bağlı sendikalar, Yeşil Sol Parti (YSGP), Sinop Çevre Platformu, SİYAD, Derelerin Kardeşliği Platformu, Yeşil Gerze Çevre Platformu, Kuzey Ormanları Savunması, Ayancık Çevre Koruma Derneği, Tonya Çevre Platformu, H.Ü. Biyoloji Bölümü öğrencileri, Patika Ekoloji Kolektifi, Fatsa-Ünye Doğa Koruma Platformu, Halkevleri,  SDP-Türkiye Gerçeği, EMEP, HDP, BHH, HDP gibi sosyalist parti ve kitle örgütleri, Öğrenci Kolektifleri, CHP, Çarşı, Devrimci Trabzonsporlular gibi taraftar grupları yürüyüşte yer aldı.

NKP’den çevre platformlarına, siyasi partilerden demokratik kitle örgütlerine, taraftar gruplarından üniversite öğrencilerine toplumun her kesiminden yoğun katılımın olduğu miting ise Uğur Mumcu meydanında saat 14.00 civarında başladı.

Miting kürsüsünden yapılan konuşmalarda “Biz nükleeri Çernobil’den Karadeniz’e yayılan ölüm dalgası ile tanıdık,  bugün bunun bir kez daha yaşanmaması için binler olduk bu meydana aktık. Yaşamak için inat ediyoruz nükleer santral yaptırmayacağız” denildi.

33

Sinop NKP sözcüsü Zeki Karataş yaptığı konuşmada Sinop’u ve Akkuyu’yu felaket bölgesine çevirenlere karşı alanı dolduranları selamlayarak, nükleer santrallere karşı omuz omuza mücadele edeceklerinin vurgusunu yaptı. Balıkçılar adına konuşan Oktay Türkoğlu ise, ”Santral yapılmasın diye balıkçılar olarak demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Ailelerimizin çocuklarımızın açlığa mahkum edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Mitingde daha önce Sinop Gerze’de yapılmaya çalışılan termik santrale karşı direnişleriyle tüm ülkede gündem yaratan Gerzeliler adına Aykır köyünden Beyza Sert Kaya bir konuşma yaparak “Aykır köyü halkı olarak termik santrallerin ne denli zararlı olduğunu biliyoruz biz direndik ve kazandık. Bugün buraya yapılmak istenilen nükleere karşı da birlik olup direnirsek yine kazanırız” dedi.

Elektrik Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Hüseyin Önder miting konuşmasında  “Japonya tüm termik santrallerini kapatırken biz Japonya’ya gel burada nükleer santral yap diyoruz! Binlerce yıl yok olmayan bu nükleer santralleri ne yapacağız? Bu işin içerisinde çok büyük paralar var.” dedi.

KESK Genel Eş Başkanı Şaziye Köşe ise yaptığı konuşmada vahşi kapitalizmin insanlığı tehdit ettiğini vurgulayarak, “Bu vahşet bizeaslında büyüme ve enerji üretme adı altında ölümü vaat ediyor. Ancak bu politikalardan korkmuyoruz, korkmayacağız. Bizim mücadelemiz sizin vahşi politikalarınızı tarihin çöplüğüne gönderene kadar devam edecektir” dedi.

Barolar Birliği Çevre Komisyonu Üyesi Burhan Uyar ise konuşmasında, “Türkiye Barolar Birliği ve Barolarımız yaşam savunucularının daima yanında duracaktır” diyerek dayanışma mesajı iletti.

44

Nükleer karşıtı miting yapılan konuşmaların ardından doğa ve yaşam mücadelelerine destek veren Praksis müzik grubunun konseri ile devam etti.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here