Anasayfa Haber “Sır küpü” vekil oluyor

“Sır küpü” vekil oluyor

Paylaş

(Özgürlükçü Sol)-“Sır küpü” milletvekili adaylığı için görevinden istifa etti. Devletin bütün sırlarını bilen adam AKP’den aday olacak. Açıklamalara bakılırsa Erdoğan “sır küpü”nün  adaylığına karşı. Başbakan ise daha yumuşak konuşuyor. Ana muhalefet ise sırlarıyla kenara çekilmesi gerektiğini söyleyerek Hakan Fidan’ın adaylığa bu şekilde karşı çıkıyor.

MİT önemli bir devlet kurumudur. Devletin her konudaki reflekslerini en iyi bilen bu kurum önemli sırlara sahiptir. Bu sırlar her zaman halktan saklanır ve halkın bu sırları bilmesi engellenir. Devleti ve MİT’i yönetenler açısından devletin bekası yolunda MİT’in her yola başvurması doğaldır. Çünkü “devletin güvenliği” gerekçesi her şeyden önemli olduğu için bu uğurda her yol mubah sayılır. İstihbarat örgütleri bu sırların deşifre olmaması için her türlü yöntemi kullanmaktan çekinmezler. Yer yüzündeki bütün istihbarat örgütlerinin adı yüzlerce cinayete karışmıştır. Oysa gerçek anlamdaki demokrasilerde devlet sırrından bahsedilemez. Bunun yerin açıklık, şeffaflık ve denetlenebilirlik olur.

Fidan’ın adaylığı  Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Fidan arasındaki bir sırdır. Kamuoyuna yapılan açıklamalar yanıltma işidir. Tartışmanın yönünü başka bir yere çevirip gerçekleri gözden kaçırmak için bir oyundur. Muhalefet ise şimdiden  iktidar tarafından yapılan açıklamalarla oyalanmaya başlamış görünmektedir.

Sorun Fidan’ın aday olup olmamasından çok, “sır küpü”nün hangi sırlara sahip olduğunun ortaya çıkarılması sorunudur. Küpün dışı değil içi önemlidir.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here