Anasayfa Emek Şirketlerin emek sömürüsünü çoğaltmak için kıdem tazminatlarına yeniden göz diktiler.işçilerin kaybı%60

Şirketlerin emek sömürüsünü çoğaltmak için kıdem tazminatlarına yeniden göz diktiler.işçilerin kaybı%60

Paylaş

Özgürlükçü Sol- Mevcut düzenleme de Kıdem tazminatı “Her 1 yıllık kıdemin karşılığı 1 aylık brüt ücret”alması gerekiyor bu düzenlemeyi kaldırılıyor
İşverenler için ücretleri dahada aşağıya çekmenin yolların dan biride işçi ye tazminat hakkını vermemek yada kısıntı yapmak. Davutoğlunun yaptığı açıklamada zaten on işçiden biri tazminat alabiliyor gerekçesiyle yeni düzenleme ileri sürülüyor. Ayrıca işsizlik fonun dan daha fazla işçiye ödeme yapmak için yeni düzenlemenin şart olduğunu gerekçe yapıyor.Halbuki ödemek istemeyen emekçinin hakkını gasp eden işverenlere karşı emeğin haklarını koruyucu tedbir alması gereken hükumet işverenleri koruyucu tedbir alma yolunu tercih ediyor.10045438686_0c660568f0_q

Kıdem tazminatında şu anki uygulama:
Aynı işverene bağlı en az 1 yıl çalışmış olan ve iş sözleşmesi belirli nedenlerle son bulan işçi bu tazminatı alabiliyor. Askere gidecek işçi, evlendikten sonra 1 yıl içinde işinden ayrılan kadın işçi, 8.9.1999 öncesi sigorta girişi olan ve 15 yıl 3.600 gün sigortalılık süresini dolduran işçi, emekliliği gelen işçi de işinden ayrılınca kıdem tazminatı alabiliyor. Her 1 yıllık çalışma karşılığında 1 aylık brüt ücret tutarında tazminat alınıyor.
Yeni durum ne getirecek?
Bireysel esasa dayalı kurulacak fon ile işçinin hesabında tazminatın birikmesini ve belirli bir süre sonunda işten çıkış nedenine bağlı olmaksızın bu tutarın işçiye ödenmesini öngörüyor. Bu fona işveren tarafından her ay belirli oranda prim ödenecek.
Kıdem tazminatı fonunda 1 yıl karşılığı 12 ila 15 gün arasında tazminat ödenmesi planlanıyor.daha önce bir yıllık çalışması karşılığında 30 günlük ücreti tutarındaki kıdem tazminatı hakkı kaldırılıyor. Kazanılmış tazminatların ne olacağı da belirsiz.
Daha önce işçi sendikalarının itiraz ettiği bu düzenleme yeniden gündeme getirilmekle, işverenlere daha fazla avantaj sağlanması ön görülüyor.sendikaların Genel Grev nedeni olacağın ifade ettikleri düzenleme ,sendikalı sendikasız bütün işçileri ilgilendirmekte dir.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here