Anasayfa Haber Şırnak Devlet Hastanesi’nden 6 cenaze polis tarafından kaçırıldı

Şırnak Devlet Hastanesi’nden 6 cenaze polis tarafından kaçırıldı

Paylaş

(DİHA) – Cizre ve Silopi ilçelerinde katledildikten sonra cenazeleri Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırılan 6 kişinin cenazesi ailelerin defin ruhsatı olmasına rağmen gece polis tarafından kaçırılarak Silopi ve Cizre’ye götürüldü. Kaçırılan cenazeler arasında katledildikten sonra, 7 gün boyunca vurulduğu yerden saldırılar nedeniyle alınamayan Taybet İnan’ın cenazesi de bulunuyor.

Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde farklı tarihlerde katledildikten sonra cenazeleri otopsi işlemeleri için Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırılan 6 kişinin cenazesi dün gece polis tarafından kaçırılarak Silopi ve Cizre’ye götürüldü. Şırnak Devlet Hastanesi morgunda bekletilen Taybet İnan ile Yusuf İnan’ın cenazeleri Silopi’ye, Doğan İşi (18), Ferdi Kalkan (20), Hacı Özdal (23) ve Abdulmecit Yanık’ın (27) cenazelerinin ise Cizre’ye götürüldüğü öğrenilirken, cenazelerin nerede bekletildikleri konusunda bilgiye ulaşılamadı. Silopi ve Cizre kaymakamlıklarına teslim edildiği iddia edildi. Hastane önünde bekleyen aileler ve HDP milletvekillerinin, cenazelerin kaçırılmasına tepki göstermesi üzerine hastane önünde gerginlik çıktı. Söz konusu kaçırmanın Adli Tıp Kurumu yönetmeliğinde yapılan değişikliğe dayandırılarak yapıldığı belirtildi.

Dün gece ise Şırnak Şırnak Devlet Hastanesi Morgu’nda bekletilen 10 cenazeyi almak için aileler ve milletvekilleri yaklaşık 4 saat morgda beklemiş ardından Taybet İnan ve Yusuf İnan’ın cenazeleri hariç Aziz Yural, Çetin Taşer, Fatma Uyar, Sêvê Demir, Pakize Nayır, Nidar ve Halis Sümer, Lütfü Aksoy’un cenazeleri aileler tarafından alınarak, Şırnak Belediyesi’nin ayarladığı soğuk hava deposuna taşınmıştı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here