Anasayfa Haber Şırnak ve Cizre’de İki Çocuk Daha Öldürüldü..

Şırnak ve Cizre’de İki Çocuk Daha Öldürüldü..

Paylaş

Şırnak’ın Yeşilyurt Mahallesi’nde saldırıları protesto edenlere polis müdahale etti. Müdahale sırasında 16 yaşındaki Adem İrtegün isimli çocuk silahla vurularak öldürüldü.

Cizre’de de 10 yaşındaki Emin Yanaş’ın da öldürülmesiyle, ilçedeki ölü sayısı dörde çıktı. Cizre Garnizon Komutanlığı’na yapılan saldırının ardından çıkan çatışmada sağlık personeli Eyüp Ergin, 7 yaşındaki Baran Çağlı ve 28 yaşındaki Mesut Sanrı hayatını kaybetmişti.

Hastanede yaşamını yitirdi

Şırnak’ta göstericiler, dün akşam saat 20.00’de Yeni Mahalle, Vakıfkent, Bahçelievler ve Yeşilyurt Mahallesi ile Ömer Kabak Meydanı’nda yolları kapattı.

Olay yerine gelen polislere ses bombası, taş, havai fişek ve molotof kokteylleri atan gruba, polis basınçlı su ve biber gazı ile müdahale etti.

Zaman zaman silah seslerinin yükseldiği Yeşil Yurt Mahallesi’nde yakınlarının anlattığına göre pastaneye gitmek üzere evden çıkan İrtegün, iki kurşunla yaralandı.

Fırat Haber Ajansının haberine göre, boğazına polis kurşunu isabet eden İrtegün, aranan ambulansın güvenlik gerekçesiyle mahalleye gelmemesi üzerine ailesi tarafından Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedavi altına alınan İrtegün, müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

İrmez: Dört gerilla öldürüldü

Hastaneye giden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekilleri Aycan İrmez ve Leyla Birlik, polislerden uzaklaşmalarını istedi. Vekillerin isteği üzerine polis, hastaneden uzaklaşarak Acil Servis önünden yaklaşık 100 metre uzaklıkta bulunan poliklinikler önünde beklemeye başladı.

Burada gazetecilere açıklama yapan İrmez şunları söyledi:

“Çok sıcak ve zorlu bir süreçten geçiyoruz. Bu süreç kimler tarafından, ne zaman başlatıldı, apaçık ortadadır. Dün akşamdan beri Gever (Yüksekova) ilçesinde halka yönelik saldırılarda resmen asker ve polisin estirmiş olduğu politikalar ve bugün Cizre ilçesinde devam edilmesi, ayrıca bu akşam 16 yaşındaki gencecik bir insanımız polis tarafından, halkımıza yönelik saldırı sonucunda yaşamını yitirmiştir. Bugün yine maalesef 4 gerilla daha yaşamını yitirmiştir. Cenazeleri şu an burada bulunuyor.” (AS)bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here