Anasayfa Haber Şırnak ve Varto’nun ardından Bulanık’ta da ‘Öz Yönetim’

Şırnak ve Varto’nun ardından Bulanık’ta da ‘Öz Yönetim’

Paylaş


MUŞ (DİHA)
– Bulanık’ta siyasi parti, kurum temsilcileri ve Halk Meclisi tarafından yapılan açıklamada, ülkeyi kaosa sürüklemek isteyen AKP’nin yereldeki temsilcileri olan devlet kurumlarının meşruiyetinin son bulduğunu ve halkın kendi öz yönetimiyle bu günden sonra kendisini yöneteceği ilan edildi.
Türkiye’yi siyasi iktidarları uğruna savaşa sürüklemek isteyen geçici AKP hükümetinin ortaya koyduğu kaos ortamında her gün yaşanan ölüm, tutuklama ve operasyonlara karşı başlatılan öz yönetim inşasına Muş’un Bulanık ilçesi de katıldı. Öz yönetimin deklare edilmesi için DBP İlçe Örgütü önünde yapılan açıklamaya HDP, DBP, Mahalle Meclisleri, MEYADER yöneticileri ve belediye eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda yurttaş katıldı. Kitle adına yapılan açıklamada konuşan DBP İlçe Eşbaşkanı Zeynep Topcu, devletin ve meşru olmayan AKP hükümetinin yaptığı atamalar neticesinde yönettikleri devlet kurumlarını meşru görmediklerini ifade etti.

‘AKP dayatması kabul edilemez’

Kent Meclisi olarak halka yönelik geliştirilen topyekun imha rejimine karşı tutum olarak bu günden itibaren öz yönetimlerini yöneteceklerini söyleyen Topcu, “Devletin ve meşru olmayan AKP hükümetinin ‘Herkes benim emrimde olmalıdır, dediğim şekilde hareket etmeli’ dayatmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Bizler merkezden dayatılan Ankara’dan toplumla uyuşmayan her şeyi yapma zorunda değiliz. Devletin atadığı vali ve kaymakamlar tarafından yönetilmek istemiyoruz. Kürt halkı olarak demokratik meşru yöntemlerle kendimizin seçtiği yönetimler tarafından yönetilmek istiyoruz. Bu nedenle biz artık kendimizi, kentimizi öz yönetimle yönetmek istiyoruz. 20’nci yüzyıl boyunca uygulanan tekçi ulus devlet zihniyetinin halkların taleplerine cevap olmayışını her yönüyle ortaya koymuştur. Son bir buçuk ayda bileyaşananları göz önünde bulundurursak yaşanan yüz yıllık tarihsel süreci özetler niteliktedir” diye konuştu. 680x680nc-mus-13-08-15-bulanikta-ozyonetim-aciklamasi2
‘Meşru olmayan hükümet toplum ağır bedeller ödetiyor’

Meşru olmayan AKP hükümeti tarafından topyekûn savaş ilan edildiğini ve bunu pratiğe döktüğünü söyleyen Topcu, “Demokratik öz kullanma tercihimizden dolayı meşru olmayan hükümetin yetkilileri her fırsatta hiç çekinmeden bütün kamuoyu önünde bunun bedelini ağır ödeyecekler ve benzeri ağır tehditlerde bulunmakta bir bütün olarak topluma bedel ödetme pratiği sergilemektedir. Son günlerde binleri aşan gözaltı tutuklama ve sokak ortasında infazlar, köy yakma ve boşaltmalar ormanların ateşe verilmesi cenazelere dahi işkence yapılarak ailelerine verilmemesi, yaşanan sürecin ve tekçi zihniyetin topluma karşı topyekûn savaş ilanının ve ülkeyi nereye götürmek istediklerinin açık ifadesidir” ifadelerini kullandı.

‘Topyekûn imha rejimine karşı…’
680x680nc-mus-13-08-15-bulanikta-ozyonetim-aciklamasi1Devletin, ordusu, polisi ve anayasasıyla farklıları yok sayarak, tasfiye ettiğinin altını çizen Topcu, buna karşı aldıkları kararı şu sözlerle özetledi: “Bizleri temsil etmeyen bu rejim ve tüm kurumları meşru görmediğimizi açıkça beyan ediyoruz. Bulanık’ta seçilmiş Demokratik Kent Meclisi olarak faşizan ve meşru olmayan rejime karşı toplumun öz yönetimi olarak kendimizi beyan ediyoruz. Kent Meclisi olarak halkımıza yönelik geliştirilen topyekûn imha rejimine karşı tutum olarak bu günden itibaren kendimizi öz yönetim ve iradeyle yöneteceğimizi ilan ediyoruz.”

Açıklama alkış ve zılgıtlarla son buldu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here