Anasayfa Haber Şırnak’ın Silopi ilçesinde Polis Saldırısı, 3 Kişi Öldürüldü

Şırnak’ın Silopi ilçesinde Polis Saldırısı, 3 Kişi Öldürüldü

Paylaş

bianet’e konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak milletvekilleri Aycan İrmez ve Ferhat Encü’nün anlatımına göre sabah saat 04.00 sularında Silopi’nin Zap, Barbaros ve Başak mahallesinde  gözaltı operasyonunu engellemek isteyen halka polis ateş açtı. İsmi Hamdin Ulaş olduğu iddia edilen ve ismi öğrenilemeyen bir genç yaşamını yitirdi.

t24 haberine  göre.

Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Başak, Barbaros ve Zap mahallelerinde hendek kapatma çalışmaları sırasında güvenlik güçleriyle, hendeğin kapatılmasına engel olmak isteyenler arasında çatışma çıktı. Çıkan olaylarda 3 kişi hayatını kaybetti.  Silopi Belediyesi Eşbaşkanı Seyfettin Aydemir, çatışmada üç kişinin öldüğünü, 10’a yakın kişinin yaralandığını söyledi. DİHA, hayatını kaybeden vatandaşlardan ikisinin 58 yaşındaki Hamdin Ulaş ile 17 yaşındaki Mehmet Hıdır Tanboğa  olduğunu yazdı.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde birçok evde yangın çıktığı öğrenildi. Yangınların nedeni henüz bilinmiyor

Evrensel’den Faruk Ayyıldız‘a konuşan Aydemir, “İtfaiye araçlarını yolladık ama engel oldular, itfaiye araçlarına da ateş açıldı” dedi.

‘Ambulanslar çatışma alanına sokulmuyor’

3 kişinin yaşamını yitirdiğini ifade eden Aydemir, ambulansların çatışma alanına sokulmadığını söyledi.  Aydemir, “Keskin nişancılar var, dışarı çıkana ateş açılıyor. Vekiller ile birlikte çatışmaların olduğu mahallelere girmeye çalışıyoruz ama ulaşamadık, çatışmaların olduğu mahallelere yakın bir yerde bekliyoruz” diye konuştu.

‘Yaralılara izin verilmiyor’

5 mahallede silahlı çatışmaların devam ettiğini kaydeden Aydemir, “Yaralılar hastaneye götürülemiyor, silah seslerinden dolayı mahallere de girilemiyor. Mahallelerden yükselen dumanları görebiliyoruz, Silopi’de durum çok kötü” ifadelerini kullandı.

Hastane kapısında mı öldürüldü?

Hayatını kaybeden 17 yaşındaki Mehmet Hıdır Tanboğa isimli gencin getirildiği Silopi Devlet Hastanesi önünde içinde bulunduğu arac ateş açılması sonucu öldüğü öne sürüldü. Onlarca kişinin yaralandığı olaylarda, yaralıların tedavi için ilçede yeterli doktor bulunmaması nedeniyle gönüllü doktor çağrısında bulunuldu.

Gönüllü doktorlara çağrı

DBP Şırnak İl Eşbaşkanı Salih Gülenç, hastanede yeterli sayıda doktor bulunmadığı için yaralılara müdahale edilemediğini söyledi. Güvenç, bu yüzden bir an önce ilçeye gelmeleri için gönüllü doktorlara çağrıda bulundu.

“Vali ‘adresi verin, yaralıları biz alalım’ dedi”

Güvenç, hastaneye ulaştırılan bu yaralıların yanı sıra çok sayıda yaralının ise halen olayların devam ettiği bölgede bulunduğunu aktardı. Polislerin devam eden saldırıları nedeniyle mahalleye girilip, yaralıların hastanelere kaldırılamadığını belirten Güvenç, yaralıların hastaneye getirilmesi için Şırnak Valisi ile görüştüklerini ancak, valinin kendilerine ‘Yaralıların bulunduğu adresleri verin biz onları alalım’ dediğini aktardı.

İlçede helikopter hareketliliği

Olayların devam ettiği mahalleye İlçe Jandarma Komutanlığı’na ait birlikler de zırhlı araçlarla getirildi. İlçede helikopter hareketliliği de yaşanıyor.

‘Polis ev baskınlarına başladı’ iddiası

Silopi Emniyet Müdürlüğü ve Trafik Şube Müdürlüğü binalarına ise keskin nişancılar yerleştirildi. Binalara konumlanan keskin nişancıların mahalleden dışarı çıkmak isteyen yurttaşları hedef aldığı da bölgeden gelen iddialar arasında. Polisin ev baskını yaptığı da iddia ediliyor.

HDP’li vekil: Mahalle abluka altında

Çatışma bölgesinde  bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, şunları kaydetti: “Mahalle polis kuşatmasındadır. Polis ablukası kaldırılmalıdır. Halk sokaklarda, biz de yanlarındayız. Sivil katliam göze alınarak yapılıyor. Valilikle görüştük. Sivil insanların yaşamını yitirdiğini ve yaralıların olduğunu söyledik. Yaralıların alınması için polis şiddetinin ve ablukasının kaldırılması gerekiyor. Şuan mahallenin bir sokağındayız. Tüm sokaklarına gidilemiyor. Başka yaralıların da olduğu ve polis ablukasından kaynaklı kendilerine ulaşılmadığı haberlerini alıyoruz. Yaralanları halk kendi imkanlarıyla hastaneye kaldırıyor. Hastanede bile polis şiddeti durmuyor. Yaralıları taşıyan araçlar da polis tarafından taranıyor. Şuan olanlar yeni bir konseptin parçasıdır. 90’lıları aşan konseptır. Halka yönelik bir vahşettir.”

Evrensel’den Faruk Ayyıldız‘a konuşan Aydemir, “İtfaiye araçlarını yolladık ama engel oldular, itfaiye araçlarına da ateş açıldı” dedi.

İrmez, polisin hastane önünde yaralıları taşıyan aracı taradığını, bir kişinin hastane kapısında hayatını kaybettiğini vurguladı.

İrmez: Polis hastane önünde de ateş açtı

Şu an Zap mahallesinde bulunan HDP milletvekili Aycan İrmez, hastanedeki yaralıların çoğunun 18 yaşından küçük olduğunu söylerken, Valilik ve Kaymakamlıkla görüşme taleplerine cevap gelmediğini ve Zap mahallesinde okula yerleştirilen keskin nişancıların ara ara halka ateş açmaya devam ettiğini anlattı.

“Yaralıların sayısı henüz net değil çünkü hem Silopi Devlet Hastanesi’nde hem Şırnak Devlet Hastanesi’nde hem de Batman Devlet Hastanesi’nde yaralılar var. İki vatandaşımız yaşamını yitirdi. Üç tane ev, açılan ateş sonucu tamamen yandı.

“Sabaha karşı vatandaşlar yaralılarını hastaneye götürürken, polis arabaya ateş açtı. Yaralılardan biri, arabadan çıkarıldı ve polisin açtığı ateş nedeniyle hastane kapısında yaşamını yitirdi.

“Zap Mahallesi’nde polisin halka yönelik saldırısı devam ediyor. Polis mahalleyi abluka altına aldı. Mahallede bulunan okula keskin nişancılar yerleştirildi. Atışlar devam ediyor, sesler birazdan size de telefondan gelebilir.

“Kaymakamla görüşmek istedik. Bizimle görüşmedi ama özel kalemi aracılığıyla Vali beyle görüşmemiz gerektiğini iletti. Valilikten ambulans istedik ama yardımcı olmadılar. Bu da umursamadıklarını gösteriyor.

“Sabah hastaneye gittik, yaralıların çoğu 18 yaşından küçük ve kız çocukları. Bu çocukların nasıl devletle savaşacak güçleri olsun.”

Sarılyıldız: Evler ateşe verildi

HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız da twitter’dan şu mesajı paylaştı: “Şu an Silopi’deyiz. Silopi’de devlet vahşeti:2 ölü çok sayıda yaralı var, yaklaşık 6 ev ateşe verildi. Silopi Devlet Hastanesin’deyiz. Polis yaralıları taşıyan sivil bir aracı da hastane yakınında taradı. Aracın lastiğine kurşunlar isabet etti.”

Encü: Katliam girişimi var

Uludere’den Şırnak merkeze doğru yola çıkan ve bianet’e konuşan HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encü, yaşananları şöyle anlattı.

“Silopi ve Cizre’de gözaltı operasyonlarını engellemek için birçok yerde hendek kazıldı. Dün gece polis mahallede gözaltılar yapmak için ablukaya aldı. Halkın direnişi ile karşılaşınca polis halkı taradı ve iki kişi yaşamını yitirdi, biri Hamdin Ulaş, diğeri de bir genç, birçok kişi de yaralandı.

“Şu anda mahalle abluka altında, keskin nişancılar yerleştirilmiş birçok ev ateşe verilmiş. İnsanlar korkudan sokağa çıkamıyor. Yaralıların hastaneye ulaşması engelleniyor. Yaralıları taşıyan bir araç da taranmış. Yanan evlere Silopi Belediyesi itfaiye aracıyla müdahale etmek istedi ama polis girilmemesi yönünde tehdit etmiş. Mahallede bir katliam girişimi var.” (NV/ÇT) bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here