Anasayfa Haber Şırnak’taki 8 cenazeyi aileler aldı

Şırnak’taki 8 cenazeyi aileler aldı

Paylaş

Şırnak merkez ile Cizre ve Silopi ilçelerinde katledilen ve Şırnak Devlet Hastanesi’nde bekletilen 8 cenaze, ailelerin defin izni olmasına rağmen 4 saat boyunca devlet güçlerinin keyfi uygulamasına takıldı. Yapılan görüşmeler sonrası aileler cenazeleri soğuk hava deposuna aldı.

Bir aya yakındır Şırnak kent merkezi ile Cizre ve Silopi ilçelerinde sürdürülen soykırım saldırılarında katledilen ve Şırnak Devlet Hastanesi Morgu’nda bekletilen 10 cenazeyi almak için aileler ve milletvekilleri yaklaşık 4 saat morgda bekledi. Taybet İnan, Yusuf İnan, Aziz Yural, Çetin Taşer, Fatma Uyar, Sêvê Demir, Pakize Nayır, Nidar ve Halis Sümer, Lütfü Aksoy’un aileleri 4 saatlik bekletilmenin ardından cenazeleri alarak araçlara bindirdi. Bu sırada Şırnak Valiliği’nden “Cenazelerin götürülmesine izin verilmeyeceği” yönünde talimat geldiği belirtilerek, polisler tarafından cenaze araçlarının önü kesildi.

Engelleme ‘keyfiymiş’

Aileler ve milletvekilleri cenazelerin alınması için savcılıkla görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede cenazelerin alınmasına ilişkin herhangi bir sıkıntı olmadığı ve izin verildiği belirtilirken aileler emniyetin keyfi bir şekilde cenazeleri bekletmesine tepki gösterdi. Yaklaşık bir saatlik bekleme sonrasında morgdan alınan cenazeler ambulans ve cenaze nakil araçlarına bindirilerek, Şırnak Belediyesi’nin ayarladığı soğuk hava deposuna taşındı. Taybet İnan ve Yusuf İnan’ın cenazeleri ise defin kağıtlarının köyde olmasından kaynaklı alınamadı.

Şırnak Devlet Hastanesi’nde kalan 7 cenazenin alınması için ise görüşmeler devam ediyor.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here