Anasayfa Haber Şişli’de Polisten 1Mayıs Ablukası ve Saldırı

Şişli’de Polisten 1Mayıs Ablukası ve Saldırı

Paylaş

 

 

Şişli, Mecidiyeköy, Zincirlikuyu çevresinde yollar araç ve insanlara kapatılırken, Okmeydanı ve Zincirlikuyu’da polis toplanan küçük gruplara saldırmaya başladı.

12.30- Şişli DİSK binası önünde toplanan Nakliyat-İş işçileri Taksim’e doğru yürüyüşe geçmek istedi. Ancak yolları polis barikatıyla kesildi.

Sendika yetkilileri ile polis amiri arasında geçen konuşmada polis amiri “Derdiniz 1 Mayıs’ı kutlamaksa Yenikapı’da kutlasanız hiç bir sorun olmaz. Ama sizi buradan Taksim’e geçiremem” dedi. Sendika yöneticileri ise karanfilleriyle Taksim’e giderek 1977’de ölen arkadaşlarını anmak isediklerini söylediler.

12.20-Okmeydanı’nda grupların yürümesine izin vermeyen polis gaz bombası kullanırken Taksim’e çıkmak isteyen gruplar da havai fişeklerle polise karşılık verdi.

12.00- Polis Kurtuluş ve Feriköy’de 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyenlere gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırdı. Feriköy çevresinde gözaltına alınanlar olduğu belirtiliyor.

11.15- Zincirlikuyu’da polisin saldırısı ardından tekrar toplanan grubun Beşiktaş’a doğru yürüyebilmesi ve polis barikatlarının kaldırılması için Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Pervin Buldan ve Sebahat Tuncel polis amirleriyle görüşüyor.

Saat 10.45 itibariyle Zincirlikuyu’da toplanan ve Taksim’e gitmek isteyen gruba polis gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırdı. Polis saldırısı sonrası grup Zincirlikuyu Mezarlığı’na doğru kaçtı.

Polis mazerlığa kaçanlara da mezarlığın içine gaz bombası atarak ve tazyikli su sıkarak saldırdı.

Okmeydanı SSK Hastanesi önünde toplanan ve Taksim’e yürümek isteyen küçük bir gruba polis saldırdı. Polisin saldırıda plastik mermi kullandığı iddia edilirken beş kişinin de gözaltına alındığı belirtiliyor.

Öte yandan Okmeydanı’nda polis çantasında gaz maskesi oldğu gerekçesiyle dokuz kişiyi gözaltına aldı.

1 Mayıs kutlamalarının Taksim’de yapılmasını yasaklayan İstanbul Valiliği’nin almış olduğu önlemler çerçevesinde Şişli ve Mecidiyeköy çevresinde Taksim ve Taksim’e çıkan yollara çıkan yollar tamamen trafiğe kapatıldı.

Bazı yollarda sadece araçların değil yayaların da geçişlerine izin verilmezken polisin geçişlere izin vermemesi nedeniyle vatandaşlar zor anlar yaşıyor. Gazeteciler de polisin uyguladığı yasaklardan etkileniyor. Mecidiyeköy ve Şişli çevresinde Başbakanlık’tan verilen sarı basın kartı olmayan gazeteciler polis barikatlarının ötesine geçemiyor.

Şişli’de bulunan DİSK Genel Merkezi önünde ise DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası toplanıyor.

Mecidiyeköy’de Ortaklar Caddesi girişinde Komünist Partililer 1 Mayıs kutlamalarını Taksim’de yapabilmek için toplandı.

Şişli’den Taksim yönüne giden yollardan yayaların geçmesine de izin verilmiyor.

Şişli Camisi civarında da yeni kırmızı yelekleriyle polisler konuşlandırılırken cami duvarına “Allah rızası için tarihi cami duvarlarına yazı yazılmamasını rica ederiz” pankartlarının asılması dikkat çekti.

* Fotoğraflar Twitter’dan alındı

Bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here