Anasayfa Emek Soma 3. yılında adalet bekliyor

Soma 3. yılında adalet bekliyor

Paylaş

3 yıl önce bugün 301 maden işçisi Soma’da toprak altında can verdi. Yargı süreci hala devam ediyor. Aileler sorumluların cezalandırılmasını istiyor

 3 yıl önce bugün, Soma Kömür İşletmeleri tarafından işletilen madende çıkan yangın ve su basması sonucu tam 301 madenci hayatını yitirdi.

O günden beri yakınlarını kaybeden aileler adalet talep ediyor. 3 yıldır mahkeme devam ediyor ve henüz kesinleşmiş cezalar bulunmuyor.

Soma’daki facia bugün olay yerinde anılacak.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, tüm Türkiye’yi Soma’ya davet etti, bu acının ve yaşananların unutulmamasını istedi. CHP’li Özel, bugün saat 14.30’da Soma’daki Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) önünde buluşacaklarını belirterek, facianın olduğu saatte madencileri anacaklarını kaydetti. “Aileler, işçiler, Soma kaderine terk edildi. Türkiye onları unuttu ama onlar yaşadıklarını unutmadılar” diyen Özel sözlerini şöyle sürdürdü:

soma fotografları

“Soma davası uzatıldıkça uzatılıyor ve asıl sorumluları ise hâlâ yargılanmıyor. Gerçek sorumlular yargılanana kadar da Soma’nın acıları hafiflemeyecek. Soma adalet bekliyor, Türkiye adalet bekliyor. 301 madencimize, onların ailelerine, tüm maden işçilerimize bir kez daha namus sözü veriyoruz; Soma’yı unutmadığımız gibi, unutturmayacağız da. Soma’yı unutmayın, unutmadıysanız, bunu gösterin.”
Bugün Soma Maden Şehitliği’nde anma programı düzenlenecek. 43 maden şehidinin kabrinin bulunduğu mezarlıkta son hazırlıklar yapıldı. Şehitliğe yeni çiçekler ekilirken, ağaçlara da Türk bayrakları asıldı. Yakınlarını kaybeden bazı vatandaşlar ise dün mezarlığa gelerek dualar etti. Her cuma oğlu Kader Yıldırım’ın mezarını ziyaret ettiğini belirten Elmas Yıldırım, “Oğlumu görmeden nefes alamıyorum. Ömrüm her şeyim” dedi. Yıldırım, gözyaşları içinde oğlunun mezar taşını okşadı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here