Anasayfa Forum Soma Davası avukatları itiraz etti, TKİ’nin yargılanmasının yolu açıldı

Soma Davası avukatları itiraz etti, TKİ’nin yargılanmasının yolu açıldı

Paylaş

Soma Katliamı’ndaki sorumluluklarından yargılanamayan TKİ yöneticilerinin, Soma A.Ş. ile yapılan sözleşme üzerinden yargılanmalarının yolu açıldı

 

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ile Soma A.Ş. arasında yapılan sözleşme ile TKİ yöneticilerinin Soma Katliamı ile ilgili yargılanmasının yolu açıldı. “Görevi kötüye kullanmak” suçundan yargılanmayan kamu görevlileri, Soma aileleri avukatlarının suç duyurusu ve itirazları sonucunda “dolandırıcılık, edimin ifasına fesat karıştırma, zimmet” gibi suçlardan yargılanacak.

Ailelerin avukatlarından suç duyurusu

Soma Katliamı’ndan 36 gün sonra Soma A.Ş. “temlik (alacağın devri)” kararı alarak, katliamda yaşamlarını yitirenlerin ailelerinin açacağı tazminat davalarından kurtulmuştu. Asıl yüklenici konumundaki TKİ ile Soma AŞ arasında yapılan temlik sözleşmesi, TKİ’yi zarara uğrattı. Bu durum, Sayıştay tarafından açıkça tespit edildi.

Halkevleri Hukuk Daire avukatları “Türkiye’nin bu en büyük iş cinayeti sonrasında, olaydan sorumlu şirket ve TKİ yöneticilerinin, olayın sosyal-toplumsal sonuçlarını karşılama ve giderme çabası yerine, kendi karlarını, kişisel, kurumsal ve parasal çıkarlarını öne almaları, bunu da ölen işçilerin ailelerinin haklarını öteleyerek ve engelleyerek gerçekleştirmeleri, insanlık ve hukuk açısından utanç vericidir. Bu utanç verici çizginin adalet mercileri tarafından en güçlü biçimde mahkum edilmesi, ülkemizde hukuki, insani ve vicdani bir çizginin oluşturulması açısından kaçınılmaz bir gerekliliktir” diyerek suç duyurusunda bulunmuştu.

Savcılık suçu yok saydı

Avukatların TKİ yöneticileri ve Soma AŞ yöneticileri hakkında “dolandırıcılık, edimin ifasına fesat karıştırma, zimmet, görevi kötüye kullanma”dan açtığı davada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kovuşturmaya yer olmadığına kararı vermişti.

Savcılık kararında, TKİ Genel Müdürü ve yönetim kurulu üyeleriyle ilgili “görevi kötüye kullanma” suçuyla ilgili olarak “dilekçenin işleme konulmamasına”, yasal unsurlarının oluşmadığı sonucuna vardığı diğer suçlarla ilgili de tüm şüpheliler yönünden “kovuşturmaya yer olmadığına” karar vermişti.

Avukatlardan karara itiraz

Bunun üzerine avukatlar, “kovuşturmaya yer olmadığı”na dair karara ilişkin itirazlarını Ankara Sulh Ceza Hakimliği’ne sundu. “İşleme konulmama kararı” da kesin karar olduğu ve itiraz yolu öngörülmediği için Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunuldu.

Savcılık kararı kaldırıldı

Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin, itiraza ilişkin kararı dün (24 Ocak) avukatlara tebliğ edildi. Kararda, avukatların itiraz dilekçesindeki hususlar kabul edilerek, “kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kaldırılmasına” karar verildi.

TKİ görevlilerinin yargılanma yolu açıldı

Avukatlar bu aşamada, savcılığın suç duyurusundaki şüpheliler ile ilgili görevi kötüye kullanma suçu dışındaki suçlar için kamu görevlileri yönünden soruşturma izni istemesini; bu kişilerin ve diğer tüm şüphelilerin ifadelerinin alınarak haklarında dava açılmasını beklediklerini belitti.

Sendika.Org

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here