Anasayfa Haber Soma davası dramatik, komik tartışmalarla devam eden politik toplu katliam davasıdır.

Soma davası dramatik, komik tartışmalarla devam eden politik toplu katliam davasıdır.

Paylaş

Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği facia ile ilgili görülen duruşmada, 8 tutuklu sanığın olayda bir kusurun olmadığını ve aylık gelirlerinin düşük gösterilmesine aileler, “Tamam suçlu değilsiniz. Suçlu biziz. Çocuklarımızı biz öldürdük” şeklinde tepkilerini dile getirdi.
680x680nc-izm-15-04-15-soma-dava-ayrinti7
Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen 301 madencinin yaşamını yitirdiği facia ile ilgili görülen duruşmada, iddianamenin okunmasına devam edildi. Kimlik tespitinde davanın bir numaralı sanığı “Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a aylık geliri sorulduğunda “şu anda yok” yanıtını verdi. Bu duruma aileler, “Yalan söylüyor, var” diyerek tepki gösterdi. Ardından Genel Müdür Ramazan Doğru’ya geliri soruldu. O da aylık gelirinin 37 bin TL olduğunu, İşletme Müdürü Akın Çelik de 12 bin TL aylık geliri bulunduğunu belirtti. Bu sırada yaşamını yitiren işçilerin yakınlarından bazıları “şerefsiz” diye bağırdı. Mahkeme başkanı bu tür sözler söyleyenlerin bunu tekrarlamaları durumunda dışarı çıkarılmasını istedi.
680x680nc-izm-15-04-15-soma-dava-ayrinti1
Tutuklu sanıkların olayda bir kusurunun olmadığını belirtip suçu kabul etmemeleri ailelerin, “Hanginiz suçunuzu kabul ettiniz? Hiç biriniz kabul etmediniz. Tamam suçlu değilsiniz. Suçlu olan biziz” şeklinde tepki gösterdi.

İddianamenin 104. sayfasına kadar okunan duruşmaya ara verildi.

‘Onlar değil biz çocuklarımızı öldürdük’

Verilen aranın ardından dışarıda da tepkilerini sürdüren aileler, mahkemenin suçlulardan yana olduğunu belirtti. Faciada 20 yaşındaki çocuğunu kaybeden Gülbeyaz Yılmaz isimli kadın, suçluların en ağır ceza ile cezalandırılmalarını istedi. Bir başka madenci yakını ise, duruşmada sanıkların aylık gelirlerinin düşük gösterilmesine, “Gelirlerini düşük gösteriyorlar, hiçbir şeyleri yok. Suçları yok. Tamam çocuklarımızı biz öldürdük” şeklinde tepki gösterdi. Aileler, mahkemenin net olarak suçlulardan yana olduğunu belirtti.

‘Siyasiler yargılanmadığı sürece adalet sağlanmaz’

Verilen aranın ardından kültür merkezinin bahçesinde açıklama yapan KESK Eş Genel Başkanı LamiÖzgen, davada sanıkların eksik olduğunu belirterek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nın yargılanmadığını söyledi. Özgen, “Bu davada siyasiler yargılanmadığı sürece adalet hiçbir zaman sağlanmaz” dedi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise, olay günü facianın yerine gittiklerini ve madencilerin başlarındaki baretlerin kullanılamaz halde olduğunu dile getirerek, “Madenden dışarı taşınması gereken karbondioksitin dünyanın her yerinde çelik borularla taşındığını ancak Soma’da bunun böyle olmadığını gördük. Bu da işçilerin bir kez daha ölümüne neden oldu” diye belirtti.
680x680nc-izm-15-04-15-soma-dava2

Soma Holding sahibi Alp Gürkan başta olmak üzere sorumluluğu bulunan tüm siyasilerin yargılanması gerektiğini söyleyen Beko, “Çünkü burada çıkacak karar Ermenek’te ve diğer iş cinayetlerine de örnek olacak. Tekrar yaşanmaması için olayda sorumluluğu olan siyasilerde yargılanmalıdır” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here