Anasayfa Haber Soma’ davası sloganlar eşliğinde başladı.

Soma’ davası sloganlar eşliğinde başladı.

Paylaş

 

 

Soma’da, 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 8’i tutuklu 45 sanıklı davanın duruşması, tutuklu sanıkların mahkeme salonuna girişi ile atılan sloganlar eşliğinde başladı.

Manisa’nın Soma ilçesinde, 301 madencinin yaşamını yitirdiği facia ile ilgili 8’i tutuklu 45 kişi hakkında açılan ve ilk duruşması 13 Nisan’da ailelerin tepkisi başlayan dava duruşmasına, bugün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek. İlk duruşmada, 8 tutuklu şüpheli sanığın görüntüyle duruşmaya bağlanması üzerine, sanıklar ile duruşma salonunda hesaplaşmak istediklerini belirten aileler, mahkemeyi alkış ve sloganlarla protesto etmişti. Duruşma salonunda bulunanların tepkisi üzerine verilen aranın ardından, ailelerin tutuklu sanıkların duruşmaya getirilmesi ısrarlarının devam etmesi ve avukatların yaptığı savunmanın ardından mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların mahkemeye getirilmesine karar verip, duruşmayı 15 Nisan’a ertelemişti.
680x680nc-izm-15-04-15-soma-dava3
Bugün devam edilecek duruşma için duruşma salonuna çevrilen Bülent Ciğeroğlu Kültür Merkezi önünde, önceki duruşmada olduğu gibi çevre illerden getirilen bin polis ile önlemler daha da arttırıldı. Polisler, mahkemenin görüleceği merkezin bir kilometre alanında konumlanırken, araçların giriş ve çıkışlarına yine izin verilmiyor. Duruşmanın görüleceği mahkeme salonuna 200-300 metre kala polis barikatları kuruldu. Madenci ailelerin yanı sıra duruşmayı izlemek için il dışından gelen yüzlerce kişi, sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri, avukatlar, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve basın mensupları polis barikatlarında yapılan kontrolün ardından kültür merkezinin bahçesine alındı.

Aileler, üzerinde kaybettikleri yakınlarının fotoğrafı ve “301 unutmadık, unutmayacağız” yazılı tişört ile yine üzerinde yaşamını yitiren yakınlarının ismi yazılı olduğu kaskla duruşmaya geldi.

Aileler ve sanıklar arasında etten duvar örüldü

Polis barikatından geçen aileler üst araması ve kimlik kontrolünün ardından ilk olarak duruşma salonuna alındı. Ardından duruşmaya getirilmesine karar verilen 8 tutuklu sanık salona giriş yaptı. 8 tutuklunun güvenlik gerekçesiyle farklı güzergahtan gece yarısı ilçeye getirildiği ve tutuklular için spor salonunun arkasında özel demir nezarethane yapıldığı öğrenildi.
Duruşmanın görüleceği kültür merkezinin çevresinde olduğu gibi duruşma salonunda da asker ve polis sayısı arttırıldı. Sanıklar ile izleyiciler arasında 2 sıra çevik kuvvet polisi ile adeta etten duvar örülürken, aynı önlemlerin sanık avukatları içinde alındığı görüldü.

Tutuklu sanıkların salona girmesi ile “İş kazası değil cinayet” ve “Soma’nın hesabını soracağız” sloganları atıldı. Ardından duruşma başladı. Salonda yer olmadığı gerekçesiyle bazı aileler dışarı çıkarıldı. Çıkarılan aileler duruma tepki gösterdi.

Gerçek katiller yakalanmadan…

Öte yandan sabahın erken saatlerde Akhisar önünde toplanan aileler ve yüzlerce kişi, “Soma’yı unutmadık unutturmayacağız” ve “Gerçek kailler yakalanmadan, taşeronlar yasaklanmadan, Bakanlar hesap vermeden bu dava bitmez” pankartı eşliğinde duruşmanın görüleceği merkeze doğru yürüyüşe geçti. Avukatlarında cüppeleri ile katıldığı yürüyüşte, “Soma’nın katili AKP hükümeti” sloganı atıldı. “Sorumlular hesap versin” dövizlerinin de taşındığı yürüyüşte avukat Can Atalay, duruşma hakkında bilgi vererek, güvenlik gerekçesiyle davanın başka bir yere naklinin söz konusu olduğunu bu yüzden aileleri ve kitleyi temkinli olmaya çağırdı.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here