Anasayfa Emek Soma Davasında gerçekler saklanamıyor. ”İşçilere baskı yapılıp, şiddet uygulandı”

Soma Davasında gerçekler saklanamıyor. ”İşçilere baskı yapılıp, şiddet uygulandı”

Paylaş

301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 8’i tutuklu 45 sanıklı davanın Akhisar’da devam edilen duruşmasında okunan bilirkişi raporunda, madende iş sağlığı ve iş güvenliğine uygun olmayan şekilde kömür çıkartıldığı belirtilerek, şirketin İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı’nın işçilere baskı kurup, şiddet uyguladığına yer verildi.
680x680nc-izm-16-04-15-soma-davasi4
Soma’da 301 işçinin ölümünde kusurları bulunduğu için “Olası kastla öldürme”, “Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama”, “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma” gerekçesiyle 8’i tutuklu 45 kişi hakkında açılan davanın duruşması Akhisar’da devam ediyor. Duruşmada, tutuklu sanıklar, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, maden mühendisleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Ertan Ersoy, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, İşletme Müdürü Akın Çelik, emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik’in yanı sıra, 37 tutuksuz sanıktan da 25’i hazır bulundu.
680x680nc-izm-16-04-15-soma-davasi7
Duruşmayı izleyecek olanlar arama noktalarından geçirildikten sonra duruşma salonuna alındı. İlk iki gün görülen duruşmada ailelerin tıka basa doldurduğu salonun bazı bölümlerinin boş olduğu görüldü. Sanıkların, sanık avukatlarının, mağdur avukatlarının ve duruşmaya katılan işçi yakınlarının kayda alınmasının ardından dün yarım kalan iddianamenin okunmasına geçildi. Duruşmaya, çeşitli sendika ve sivil toplum örgütü temsilcileri de izleyici olarak katıldı.

Duruşma salonunda polis sanık avukatlarının, jandarma da sanıkların çevresinde iki sıra oluşturup etten duvar örmeye devam etti. Savcılık ifadelerinde birbirlerini suçlayan bu nedenle de Şakran Cezaevi’nde ayrı bölümlerde kalan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan ve Genel Müdürü Ramazan Doğru, tutuklu sanıkların bulunduğu sıranın iki ayrı ucunda oturarak, birbirleriyle hiç konuşmadıkları görüldü.

Müdür yardımcısı işçilere şiddet uygulamış

Duruşmada okunmasına devam edilen bilirkişi raporunda, madende iş sağlığı ve iş güvenliğine uygun olmayan şekilde kömür çıkartıldığı ve üretim sırasında kirli havanın tahliye edileceği herhangi bir yolun bulunmadığı, bu nedenle çok sayıda işçinin faciası öncesi bayıldığı, son dönemde maden ocağında ısının arttığı, maden ocağının yangına meyilli olmasına rağmen gerekli tedbirlerin alınmadığı, gaz maskelerinin kullanım ömrünün tamamlanmış olduğu ve bazılarının küflendiği, şirketin İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı’nın işçilere baskı kurup, şiddet uyguladığına yer verildi.

Okunan raporda ayrıca, asgari 42 saat olan iş eğitiminin hiçbir madenciye verilmediği ve eğitim aldıklarına dair işçilerin kağıt imzalatılmaya zorlandıkları belirtilerek, tüm suçlardan iş veren Can Gürkan ile vekilleri Ramazan Doğru, Akın Çelik ve İsmail Adalı’nın asli suçlu olduğu kaydedildi.

Bilirkişi raporunun okunması ardından mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi. Duruşmaya ara verildiği sırada bazı aileler sanıklara “Allah belanızı versin” şeklinde tepki gösterdi. Tepkilerini mahkeme salonunun dışında da sürdüren bazı aileler sinir krizi geçirip baygınlık geçirdi. Bayılan ailelere sağlık ekipleri müdahale etti.

Öğleden sonra tekrar başlayacak olan duruşmada, dosyanın bir numaralı sanığı Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın, savunma yapması bekleniyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here