Anasayfa Emek Soma Davası’nda sağ kalan işçiler neden şikayetçi olmadılar?

Soma Davası’nda sağ kalan işçiler neden şikayetçi olmadılar?

Paylaş

680x680nc-izm-16-04-15-soma-davasi7

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 maden işçisinin ölümüyle ilgili davanın 20. duruşması bugün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi Duruşma Salonu’nda görülüyor.

Dünkü duruşma Ankara patlaması sonrasında yas ve boykot nedeniyle bugüne ertelenmişti. Duruşma öncesinde madenci yakınları yine adalet talebiyle yürüyüş yaptı.

Sekizi tutuklu 46 sanığın yargılandığı davada iş cinayetinden sağ kurtulan işçilerin ifadesinin alınmasına devam edildi

Madenci aileleri tutuklu sanıklara “vicdanınız yok mu” diye tepki gösterdi.

İşçiler şikayetçi değil

İş cinayetinden sağ kurtulan Arif Dudu, dinamit sandıkçısı olarak yaklaşık 5 yıldır madende çalıştığını, olaydan sonra da maden işçiliğini bıraktığını söyledi.

“Maskem 10-15 dakika çalıştı. Soma Eynez madeninde 1-2 gün eğitim gördük, 10-15 dakika anlattılar, sonra ‘kağıtları imzalayın’ dediler. Acil durumlarda neler yapmamız gerektiğini öğretmediler. Tatbikat da yapılmadı. Fazla mesai yapmıyorduk ama mesai saatlerinden daha fazla iş yapmamız isteniyordu. Müfettişlerin geleceğini önceden biliyorlardı. Ana yolları temizliyorlardı.”

Dudu, ifadesinin ardından şikayetçi olmadığını söyledi. Tanık işçilerden Fazlı Baraş da şikayetçi olmadığını kaydetti.

Kömür raporu

Sanık avukatlarından Yusuf Koçyiğit, duruşmada Maden Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ali Sarıışık imzalı, 12 Ekim 2015 tarihli Afyon Kocatepe Üniversitesi Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (TUAM) kömür analiz laboratuvar sonuçlarına ilişkin raporu sundu.

Koçyiğit, raporun iddianamenin ana noktasını bertaraf ettiğini savundu. Soma Eynez işletmesinde bulunan U3 bölgesi ve C panosu topuk kısmında bırakılan, topuk kömüründe kendiliğinden yanma olup olmadığının araştırılması raporunda, kömür analiz sonuçlarına göre kömürde yanmanın olmadığı, kömürün orjinal olduğu belirtildi.

İşçiler baskı görüyor

Ara verilen duruşmada gazetecilere açıklama yapan HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, görgü tanıklarının ifadelerini dinlediklerini, iş sağlığı ve güvenliği anlamında hiçbir önlemin alınmadığını gördüklerini belirtti.

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, işçilerin baskı gördüğü için ilk ifadelerinde şikayetçi olduklarını ancak birçoğunun ifadelerini değiştirdiğini

bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here