Anasayfa Emek Soma davasında sanık ve avukatları işçileri suçladı

Soma davasında sanık ve avukatları işçileri suçladı

Paylaş

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği facia ile ilgili 8’i tutuklu 46 kişi hakkında açılan davanın 5’inci duruşmasının üçüncü oturumu Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada sanıklar ve avukatları, mağdur ve tanık işçileri suçladı.

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği facia ile ilgili 8’i tutuklu 46 kişi hakkında açılan davanın 5’inci duruşmasının üçüncü oturumu Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda da madenden sağ kurtulan tanık ve mağdur işçilerin ifadelerine devam edildi. İlk olarak ifadesi alınan tanık işçi Mustafa Demir, olay günü U3 bölgesinde bantçılarla birlikte taban aldıklarını ve saat 13.00 gibi top atıldığını belirterek, ondan sonra 14.00 gibi atılan ikinci topun ardından yarım saat kadar daha çalıştıktan sonra yoğun bir duman geldiğini söyledi. Ardından yer üstüne çıkarıldıklarını söyleyen Demir’in, şaltercinin bandı suladığını söylemesi üzerine mahkeme başkanı Aytaç Ballı, “Senden başkası banda su tutulduğunu söylemedi. Emin misin?” diye sordu. Tanık Demir ise, banda neden su tutulduğunu bilmediğini ama banda su tuttuklarını gördüğünü söyledi.

Öğleden sonra tanık sıfatıyla dinlenen Mesut Efe’den de mahkeme, o gün yaşananları anlatmasını istedi. Facia günü yaşadıklarını anlatan Efe, top atıldıktan sonra ustasının kendisinden demir istediğini, demir almaya gittiğinde ise dumanı gördüğünü söyledi. Efe, “Dumanı gördükten sonra geri dönüp ustama haber verdim. Ardından birlikte tekrar gittik. Sonra ustam izlemeye telefonla haber verdi” dedi. Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı’nın ve avukatların sorularına sürekli “Hatırlamıyorum” cevabı veren Efe’ye Ballı’nın, “Olayın ardından hafıza kaybına mı uğradın?” diye sorması üzerine Efe, “Hayır. Sadece uykularımda düzensizlik var” diye cevap verdi. Mahkeme Başkanı Ballı’nın sorularının ardından sanık avukatları Efe’ye herhangi bir psikolojik sorunu olup olmadığı ve ilaç tedavisi görüp görmediğini sorarken, Efe ilaç tedavisi görmediği cevabını verdi. Sanık avukatlarından Yusuf koçyiğit, “Sanan bilmiyorum hatırlamıyorum demen için biri birş ey dediyse suç işliyorsun” diyerek mahkeme başkanın sorduğu soruları tekrarlaması üzerine müşteki avukatlarından Selçuk Kozağaçlı, “Yusuf bey tanığı yanıltarak, soruları farklı şekilde sorarak cevap değiştirmeye çalışıyorsanız, bu yasak sorgudur. Bu tavrınızdan vazgeçin. Olayı bu tanık üzerinden çözemeyiz” dedi.

Sanık avukatlarından ‘Tanık hakkında suç duyurusunda bulunacağız’ tehdidi

Kozağaçlı’nın ardından tanığın cevap vermeyerek mahkemeye yardımcı olmadığını belirten sanık avukatlarıdan Yusuf Koçyiğit, tanığın durumunu araştırarak hakkında yalancı tanıklıktan suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Koçyiğit’in bu söylemi üzerine duruşma salonu karışırken, aileler “301 kişi boşuna mı öldü. Hepiniz yalan söylüyorsunuz” diyerek sanık avukatlarına tepki gösterdi. Sanık avukatları ise ailelerin isimlerinin alınarak tutanak tutulmasını ve bir daha salona alınmamasını talep etti.

‘Burası maden ocağı değil’

Daha sonra sanıklardan Ertan Ersoy, tanık Efe’ye “Ben onun demir almaya gittiğine inanmıyorum. Banda müdahale ya da başka bir şey için mi gitti? Şaibe yaratmak için beyanlarda bulunuyor. Ben kendim not tuttum. Dediklerinin hepsini yazdım” diyerek hem tanığa hem de müşteki avukatlarına bağırdı. Bunun üzerine aileler “Burası maden ocağı değil bu şekilde bağıramazsın” diye tepki gösterirken, tanık Efe’nin sanık Ersoy’a “Şefim” diye hitap etmesi dikkat çekti. Avukat Selçuk Kozağaçlı da, tanığa baskı yapıldığını belirterek, sağlıklı sonuç alınmayacağını yineledi.

‘Bantçıyım, bantçılıkla ilgili eğitim almadım’

Ardından ifadesi alınan mağdur işçi Mithat Özer ise, olay günü yaşadıklarını anlatarak, top atımı sonrasında 3’üncü ve 4’üncü bandın çalıştığını ancak sonrasında şaltercinin gelerek bantların çalışmadığını aktardığını söyledi. Sıkıntının neden kaynaklandığını öğrenmek için bir arkadaşıyla birlikte 5-10 metre kadar aşağıya doğru gittiklerini söyleyen Özer, daha önce aynı bölgede trafo yangını meydana geldiğini belirtti. Oraya gittikleri sırada kendilerine doğru bir dumanın geldiğini kaydeden Özer, madende alev görmediğini, emekleyerek çıkışa ulaştığını ve emeklediği sırada ayağına gaz maskelerinin dolandığını söyledi. Özer’e mahkeme başkanı Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifadelerde geçen “Celal Bayar Üniversitesi’ndeki eğitimlerde mesleğimle ilgili hiçbir şey öğretilmedi” beyanını sordu. Bunun üzerine Özer, “Ben bantçıyım. Bana bantçılıkla ilgili bir şey öğretilmedi. Genel madencilik üzerine dersler verildi” diye cevap verdi. Daha önce iş müfettişlerine verdiği ifadeyi doğrulayan Özer, sanıklardan şikayetçi olmadığını söyledi.

‘Aileler bile anladı’

Öte yandan sanık avukatlarından Yusuf Koçyiğit’in mağdurlar üzerinde baskı kurarak soru sormasına tepki gösteren Kozağaçlı, “Tatmin olmadığınız cevaplara bu şekilde müdahale etmeye devam edecek misiniz” dedi. Koçyiğit’in ise “Amacımız yerine ulaştı” şeklinde cevap vermesi ise dikkat çekti. Ayrıca mağdurun verdiği ifadeler üzerine sanıklardan Akın Çelik’in, “Biz bunun niyetini anladık. Anlattığı yerleri haritada göstersin. Düz işçi anlıyor haritada onunda anlaması lazım. Hatta aileler bile haritayı burada anladı” demesi üzerine salonda bulunana aileler ve müşteki avukatları tepki gösterdi. Öte yandan tanıkların ve mağdurların tahminleri yüzünden tutuklu olduklarını yüksek sesle iddia eden Çelik, “Doğru yolu biliyormuşsun. Neden S panosuna gidenleri uyarmadın” diyerek mağdur işçiyi suçladı. Çelik’in bu tavrı üzerine aileler “Siz neden uyarmadınız” diye tepki gösterdi.

İfadelerin ardından duruşmaya yarın devam edilmek üzere ara verildi.

diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here