Anasayfa Emek Soma Davasında Tahliye Yok

Soma Davasında Tahliye Yok

Paylaş

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 maden işçisinin ölümüyle ilgili davanın üçüncü duruşması dün gerçekleştirildi. Mahkeme sekiz tutuklu sanığın tahliye istemini reddetti.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada verilen karar göre, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, maden mühendisleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Ertan Ersoy, emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik tutuklu yargılanmaya devam edecek.

Dünkü duruşmada sanık avukatlarının sabotaj iddiasını yinelemesi üzerine madenci aileleri ve avukatları tepki gösterdi. Aileler salonu terk etti.

Dava 13 Ekim’e ertelendi.

Duruşmayı izleyen HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü duruşma çıkışında sanıkların çirkin bir savunma stratejisi izlediklerini söyledi.

“Bütün suçu işçilerin üzerine atıyorlar. ‘Sabotaj yapılmak istendiği sırada büyük bir facia yaşanmış’ savunmasına umarım mahkeme itibar etmeyecektir.”

Ne olmuştu?

Soma’da 13 Mayıs 2014’de Eynez ocağında meydana gelen iş cinayetiyle ilgili 8’i tutuklu, 46 kişi yargılanıyor. 162 yaralı işçi mağdur müşteki olarak yer alıyor.

230 sayfalık iddianamede tutuklu sanıklar TCK 81. madde kapsamında “olası kasıtla insan öldürme ve yaralamak” ile suçlanıyor. Bu suç kapsamında tutuklu sekiz sanığın 301 kez 20 ile 25 yıl ve “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçundan 162 kez de 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Geri kalan tutuksuz sanıklar TCK 85/2’den yani “bilinçli taksirle insan öldürmek”ten suçlandı. 37 tutuksuz şüphelinin 2 ile 15 yıl arası hapisle cezalandırılması talep edildi. Ancak bu kişilerden 25’inin cezalarının, kusur durumundan dolayı üçte bir oranında artırılması talep edildi.Soma davasında mahkeme sekiz tutuklu sanığın tahliye istemini reddetti.

Bir sonraki duruşma 13 Ekim’de gerçekleşecek. (YY)bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here