Anasayfa Haber Son bir yılda 15 bin HDP ve DBP’li gözaltına alındı 5 bin...

Son bir yılda 15 bin HDP ve DBP’li gözaltına alındı 5 bin 530’u tutuklandı

Paylaş

HDP ve DBP siyasetçilerine dönük operasyonlarda, son bir yılda yaklaşık 15 bin siyasetçi gözaltına alındı, bunların en az 5 bin 530’u tutuklandı. Partilerin eş genel başkanları bile tutuklanıp hücrelere konulurken, bilançonun büyüklüğü akıllara “KCK” operasyonları döneminde yapılanları getirdi.

Son bir yılda 15 bin HDP ve DBPli gözaltına alındı 5 bin 530u tutuklandı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 7 Haziran seçimlerinde elde ettiği başarının ardından tek başına iktidar olamayan AK Parti hükümeti, göstermelik koalisyon arayışlarının ardından girdiği 1 Kasım seçimleriyle tek başına iktidar olunca HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonlarına girişti. Bu siyasetin etkin muhalefeti ve çoğulcu ilkesini “tehdit” olarak gören iktidar, 1 Kasım seçimlerinden itibaren daha önce başlattığı siyasi operasyonların dozunu arttırarak, her gün tutuklama ve gözaltı yoluna giderek binlerce kişiyi cezaevine hapsetti.

SON BİR YILDA 5 BİN 300 TUTUKLAMA

1 Kasım 2015 seçimlerinden bu yana geçen bir yılda HDP ve DBP Hukuk Komisyonları ile basın birimlerinden elde edilen verilere göre, en az 5 bin 530 Kürt siyasetçi tutuklandı. “Yeni yaşam” hedefiyle yola çıkan, gün geçtikçe Türkiye ve bölge siyasetinde etkisini gösteren HDP’de son bir yılda en az 7 bin 200 üye ve yönetici gözaltına alındı. Bunların en az 2 bin 830’u tutuklandı. Tutuklananların 634’ü il, ilçe eşbaşkanı ve yöneticisi. Aynı zamanda HDP’nin bir bileşeni olan ve Kürt siyasetinde etkili bir yer tutan DBP’nin ise son bir yılda yaklaşık 7 bin üye ve yöneticisi gözaltına alındı. Bunların yaklaşık 2 bin 700’ü tutuklanırken, tutuklananların en az 450’si il, ilçe eşbaşkanı veya yöneticisi.

DOKUNULMAZLIKLAR KALDIRILDI

HDP’nin maruz bırakıldığı tüm baskılara rağmen etkili muhalefetini sürdürmesinin ardından bu sefer de dokunulmazlıkların kaldırılması gündeme getirildi. HDP’den defalarca yapılan “HDP’li vekillerin tutuklanması planlanıyor” uyarılarına rağmen, Ak Parti’nin anayasa değişikliği teklifi CHP ve MHP’nin desteğiyle Meclis genel kurulunda kabul edilerek, dokunulmazlıklar geçici bir maddeyle kaldırıldı. Dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından ortada hukuki bir sürecin olmadığını, siyasi bir sürecin işlediği vurgusu yapan HDP, hiçbir vekilin ifade vermeye gitmeyeceğini duyurdu.

VEKİLLER HÜCREYE ATILDI

Dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından HDP’li eş genel başkanlar ve milletvekillerine bir çok mahkemeden soruşturma tebligatları gönderilmeye başlandı. Milletvekillerinin hemen hemen tamamı siyasi faaliyetleri ve yaptıkları konuşmalar nedeniyle ifadeye çağrıldıkları için bu tebligatlara riayet etmedi. Hükümet yanlısı medya ve iktidar tarafından hedef tahtasına alınan HDP’lilere dönük 4 Kasım gecesi, 1994 yılında DEP vekillerinin tutuklanmasını aratmayan görüntülerle operasyon düzenlendi. Eş genel başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Grup Başkanvekili İdris Baluken, milletvekilleri Nursel Aydoğan, Leyla Birlik, Ferhat Encu, Gülser Yıldırım, Selma Irmak, Nihat Akdoğan ve Abdullah Zeydan tutuklandı. Milletvekilleri batı illerindeki F tipi cezaevlerine götürülerek hücrelere yerleştirildi.

YOĞUN BASKILAR ALTINDA SİYASET YAPILIYOR

Kürt siyasi parti geleneğinin bir devamı olarak 2008 yılında kurulan Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) 11 Temmuz 2014 tarihinde gerçekleştirdiği kongrede Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ismini almasıyla DBP, Kürt siyasetinde belirleyici bir rol alırken, son bir yılda kayyum, tutuklama ve öldürmeye varan baskılara maruz kaldı. Üye ve yöneticilerinin tutuklanmasının yanı sıra 20’yi aşkın Parti Meclisi (PM) üyesi de tutuklandı. PM üyeleri Seve Demir ve Mehmet Yavuzel Silopi ve Cizre’de öldürüldü.

15 Temmuz darbe girişimiyle ilan edilen OHAL ile çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) kapsamında 3’ü büyükşehir, 4’ü il olmak üzere 34 DBP’li belediyeye kayyum atandı. 4 ilçe belediyesinin tüm faaliyetleri ise kaymakamlığın iznine bağlandı. DBP’li 36 belediye eşbaşkanı ise belediyecilik faaliyetleri gerekçe gösterilerek tutuklandı.

EŞ GENEL BAŞKANLAR TUTUKLANDI

Tüm yoğun saldırılara rağmen yürüttüğü siyaset anlayışından ödün vermeyen DBP’nin eşbaşkanları Sebahat Tuncel ve Kamuran Yüksek ise farklı tarihlerde tutuklandı. Yüksek 13 Mayıs’ta basına verdiği demeçler gerekçe gösterilerek tutuklandı ve 7 Ekim’de tahliye oldu. Yüksek’in tahliyesinden 1 ay sonra ise diğer eş genel başkan Sebahat Tuncel, Diyarbakır’da 6 Kasım günü HDP’li vekillerin tutuklanmasının protesto edildiği eylemde polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Tuncel, hastanedeki tedavisinin ardından sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here