Anasayfa Haber Son dakika Haberleri : Cizre’de 2 yurttaş daha katledildi-Derik’te 3 kadın...

Son dakika Haberleri : Cizre’de 2 yurttaş daha katledildi-Derik’te 3 kadın gözaltına alındı.-Katliamlar Diyarbakır’da protesto edildi.-Ankara katliamında yetkililerin ihmali ve sorumluluğu yokmuş!-Kızıltepe’de infaz edilenlerden birinin daha kimliği belirlendi

Paylaş

Derik’te 3 kadın gözaltına alındı

Mardin’in Derik İlçesinde bulunan Ahmet Kaya Sanat Parkı’nı zırhlı araçlarla kuşatan özel hareket polisleri, parkta yürüyüş yapan Melihe Kıran, Tuğba Dündar ve Şükran Aksoy adlı kadınları gözaltına aldı. Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen kadınlar, Derik Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

Katliamlar Diyarbakır’da protesto edildi

Abluka ve sıkıyönetim altında bulunan Sur ve diğer kentlerdeki uygulamaları protesto eden Diyarbakır halkı, katliamların durdurulmasını istedi.

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesi başta olmak üzere Kürdistan’ın çeşitli kentlerinde devlet güçlerinde sürdürülen imha amaçlı operasyonlar Ofis semtinde bulunan AZC plaza önünde protesto edildi. HDP ve DBP Diyarbakır il örgütleri öncülüğünde yapılan protestoya çok sayıda yurttaş katıldı. Düdük çalarak gürültü eylemi yapan yurttaşlara çevreden de destek verildi. Sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Amed uyuma Sur’a sahip çık” sloganları atan kitle alkış ve sloganlar eşliğinde eylemlerine son verdi.

  • Cizre’de 2 yurttaş daha katledildi
  • Cizre’de halka dönük saldırılarını sürdüren devlet güçlerinin açtığı ateş sonucu 2 yurttaş daha katledildi.

    Soykırım uygulamalarının 31’nci günde sürdüğü Şırnak’ın Cizre ilçesinde, akşam saatlerinde Cudi Mahallesi yönelik saldırılar yoğunlaştı. Devlet güçlerince tank atışı ve zırhlı araçlardan gerçekleştirilen taramalarda ismi öğrenilemeyen 2 yurttaş daha katledildi.

    Katledilen yurttaşların cenazeleri, mahalleli tarafından alınarak Nusaybin Caddesi’ne kadar taşındı. Burada cenaze aracına alınan cenazeler, Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırıl

 

Ankara katliamında yetkililerin ihmali ve sorumluluğu yokmuş!

Ankara’da 102 kişinin yaşamını yitirdiği katliamda “ihmal ve sorumlulukları olduğu” gerekçesiyle kamu görevlileri hakkında yapılan soruşturma taleplerinde sonuç çıkmadı. Katliam soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kamu görevlilerinin “ihmalinin olmadığına” karar verir iken, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ise yapılan başvuru için “görevsizlik” kararı aldı.

Ankara’da 10 Ekim’de gerçekleşen ve 102 kişinin yaşamını yitirdiği katliamda ihmal ve sorumlulukları olduğu gerekçesiyle KESK, TMMOB, DİSK ve TTB tarafından Başbakan Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Selami Altınok, Emniyet Genel Müdürü Celalletin Lekesiz, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç ve Ankara Emniyet Müdürü Kadri Kartal hakkında soruşturma başlatılması talebiyle yapılan başvurulardan sonuç çıkmadı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, emek ve meslek örgütlerince yapılan başvuru için kamu görevlileri hakkında soruşturma yapma yetki ve görevi bulunmadığını gerekçe göstererek “görevsizlik” kararını aldı.
Ankara Katliamı soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise katliamda kamu görevlilerinin “ihmalinin olmadığına karar verdi. Kararında katliama ilişkin kapsamlı bir soruşturma yürütüldüğünü ileri süren savcılık, “Bu dosyadaki isnatların müştekilerin kişisel kanaatine dayandığı, şüphelilerin atılı suçları işlediklerine dair soyut isnatlar dışında somut bir bilgi ve belgenin bulunmadığı, somut bir delilin ibraz edilmediği, bu nedenle MİT müsteşarı hakkındaki şikayetin 2937 sayılı yasanın 26/3 maddesi gereğince, diğer şüpheliler hakkındaki şikayetin ise 4483 sayılı kanunun 4/son maddesi uyarınca dilekçelerin işleme konulmaması” yönünde karar verdi.

Dilekçelerin işleme konulmasına yer yok

Değişik tarihlerde yapılan tüm suç duyurularının tek bir dosyada birleştirilmesiyle verilen kararda, İçişleri Bakanı’nın dosyası Parlamento Bürosu’na, Ankara Valisi’nin dosyası ise görevli Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilerek diğer şikayet edilen kamu görevlileri hakkında dilekçenin işleme konulmasına yer olmadığı yönünde karar verildi.

Kızıltepe’de infaz edilenlerden birinin daha kimliği belirlendi

Mardin Kızıltepe’de dün akşam içerisinde bulundukları aracın polislerce taranması sonucu hayatını kaybeden 4 kişiden birinin Selahattin Aras olduğu öğrenildi.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde dün akşam devlet güçlerince içerisinde bulundukları aracın taranması sonucu katledilen 4 kişiden birinin daha kimliği tespit edildi. Olayın hemen sonrasında araç içerisindekilerden birinin DBP Kızıltepe İlçe Yönetcisi Cengiz Erdem olduğunun anlaşılmasının ardından kimliği tespit edilemeyen diğer kişilerden birinin Mardin merkeze bağlı Tızyan köyü nüfusuna kayıtlı Selahattin Aras olduğu öğrenildi.

Ailesi tarafindan teşhis edilen Aras’ın cenazesinin yarın MEYADER ve ailesi tarafindan Mardin Devlet Hastanesi Morgu’ndan saat 11.00’de alınarak doğum yeri olan Tızyan köyünde defnedileceği belirtildi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here