Anasayfa Haber SON DAKİKA: ‘Özgür Gündem’ gazetesi önce kapatıldı sonra basıldı (Güncellendi)

SON DAKİKA: ‘Özgür Gündem’ gazetesi önce kapatıldı sonra basıldı (Güncellendi)

Paylaş

Özgür Gündem gazetesi, “Örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle, İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından geçici olarak kapatılmasına karar verildi.

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL-Özgür Gündem gazetesi, “Örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle, İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından geçici olarak kapatılmasına karar verildi.

Zana Kaya: “Kapatmayla bombalama arasında fark yok”

Gazeteye henüz bir tebliğ yapılmazken, Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, kendilerine henüz bir yasal tebliğ yapılmadığını durumu hükümete yakın medyanın yayınladığı belgelerden takip edebildiklerini söyledi.

Zana Kaya, daha önce de nöbetçi Genel Yayın Yönetmenlerine dava açıldığını, kendilerinin her türlü baskıya direndiklerini ve bundan sonra da direnişi sürdüreceklerini açıkladı. Zana “okurlarımıza, demokratik kurumlara çağrımız olacak: Özgür basın geleneği 90’lı yıllarda nasıl bombalandıysa ve ona nasıl karşı durulduysa, şimdi de aynı şekilde destek bekliyoruz. Çünkü bu kapatma kararı ile Özgür Gündem’in bombalanması arasında bir fark yok”

Cp-iTh7WIAAf7we

27 Yılda 50 kez kapatıldı

Özgür Gündem’in tarihi aynı zamanda yakın tarihte Türkiye’deki muhalif basının karşılaştığı baskının tarihi olarak da görülebilir.

Özgür Gündem geçtiğimiz 27 yıl içinde 50 kez kapatıldı ve bu süre içinde 89 çalışanı öldürüldü.

Tebligattan önce polis baskını

Hakkında kapatma kararı çıkartılan ve Özgür Gündem Gazetesi’ne mahkeme kararından önce polis geldi.

Destek için Özgür Gündem’e gelenler dışarı çıkarılırken, polis gazete önünde de görüntü alınmasını engellemeye çalışıyor ve kimlik kontrolü yapıyor.

Polisin gazetede arama yapmaya hazırlandığı belirtildi.

Dayanışma çağrısı

İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından “geçici süreyle kapatılan” Özgür Gündem Gazetesi, karara karşı “Özgür Basın Nöbeti” başlattı.

Gazete yönetimi, okurları başta olmak üzere, gazetecileri, basın meslek örgütlerini, demokratik kitle örgütlerini ve tüm duyarlı kamuoyunu gazete binasına gelerek nöbet tutmaya davet etti.

DİHA’ya konuşan gazetenin genel yayın yönetmeni Zana Kaya, “Bütün meslektaşları ve halkımızı bu darbe kararına karşı gerçek demokrasi nöbetine, Özgür Gündem’le dayanışma nöbetine çağırıyoruz” dedi.

Canlı yayında İMC-TV kamerasına el konuldu

Özgür Gündem gazetesinden Gülfem Karataş’la yapılan canlı bağlantı sırasında İMC-TV kamerasına el konulduğu bildirildi. Spikerin bu durumu anons etmesinden sonra yayının kesildiği ve salondan çığlıklar yükseldi.

Salondan yükselen çığlıklarla ilgili olarak Avukat Sinan Zincir, gazetedeki herkesin dövülerek gözaltına alındığı bilgisini verdi.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here