Anasayfa Haber SON DAKİKA: Rusya’nın ST. Petersburg metrosunda patlama: En az 10 ölü

SON DAKİKA: Rusya’nın ST. Petersburg metrosunda patlama: En az 10 ölü

Paylaş

Rusya’nın St. Petersburg kentinde metro istasyonlarından birinde iki ayrı patlama gerçekleştiği belirtiliyor. Patlamalarda en az 10 kişinin öldüğü, 50 kişinin de yaralandığı belirtildi. Rusya Devlet Başkanı Putin, ‘terörizm de dahil’ tüm ihtimallerin değerlendirildiğini açıkladı.

16.04 Putin, St.Petersburg’daki patlamayla ilgili olarak  Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Direktörü Aleksandr Bortnikov’la görüştü.

15.56 ST. PETERSBURG METROSUNDA TAHLİYELER SONA ERDİ

St. Petersburg metrosundaki tahliyeler sona erdi.

15.54 ST. PETERSBURG VALİLİĞİ: PATLAMADA EN AZ 50 KİŞİ YARALANDI

St. Petersburg Valiliği’nden yapılan açıklamada patlamada yaralananların sayısının 50 olduğu bilgisi verildi.

15.47 St. Petersburg’daki tüm metro durakları kapatıldı.

15.43 PATLAMADA YARALANANLARA İLK MÜDAHALEYİ YOLCULAR YAPTI

15.37 PUTİN: TERÖRİZM DAHİL HER İHTİMALİ DEĞERLENDİRİYORUZ

Bugün St. Petersburg’da bir medya forumuna katılan Rusya Devlet Başkanı Putin’in patlamanın ardından yaptığı ilk açıklamada hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Putin’in açıklaması şöyle: “St. Petersburg yetkilileri ve federal yetkililer, metrodaki patlamalarda yaralananlara destek vermek için her şeyi yapıyor.  Patlamanın nedenlerinden bahsetmek için erken. Terörizm dahil her ihtimali değerlendiriyoruz.”

15.35 PATLAYICILARDAN EN AZ BİRİ ŞARAPNEL İÇERİYOR

Patlayıcılardan en az birinin parça tesirli bomba olduğu ve şarapnel içerdiği belirtildi.

15.34 Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in patlamalar hakkında bilgilendirildiğini açıkladı.

15.27 RIA Novosti’nin bölgedeki kaynaklardan edindiği bilgiye göre, iki ayrı patlamada yaklaşık 10 kişinin öldüğü, en az 20 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Rossiya 24 televizyonuna göre, St. Petersburg metrosunun mavi hattında yer alan Sennaya Ploşad istasyonunda meydana gelen patlama nedeniyle etrafı yoğun bir duman tabakası sardı.

​Sputnik’e bilgi veren bir kaynak, metro istasyonunda ölü ve yaralıların olduğunu söyledi.

Patlamanın tren vagonlarından birinde gerçekleştiğini belirten kaynak, mavi hatta yer alan trenlerin hareketlerinin durdurulduğunu, olay yerine kurtarma ekiplerinin gönderdiğini söyledi.

Bir diğer kaynaksa metroda iki patlamanın gerçekleştiğini söyledi. Kaynak’ın anlattığına göre, patlamalardan biri Sennaya Ploşad istasyonunda, diğeriyse Tehnologiçeskaya Institu istasyonunda gerçekleşti.
En az 10 kişinin yaralandığı belirtiliyor.

Tekhnologicheskiy institut durağı

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde metroda bir patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre 10 kişi hayatını kaybettiği 50 kişinin ise yaralandığı belirtiliyor.

Patlamaların Sennaya Ploşad ve Teknoloji Enstitüsü adlı iki ayrı metro istasyonunda meydana geldiği belirtiliyor.

Patlamaların vagonlar perona yaklaşırken gerçekleştiği kaydedildi. Interfax, olayda parça tesirli bir patlayıcı kullanıldığını bildirdi. Patlamanın ardından gelen ilk görüntülerde, bir metro vagonunun kapısının patlamanın şiddetiyle parçalandığı ve insanların duman ve toz bulutunun içerisinde yürüdüğü görülüyor.

Olayın ardından bir konferans için St. Petersburg’da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bilgilendirildiği ve şehirdeki bütün metro istasyonlarının kapatıldığı belirtildi.

PUTİN’DEN İLK AÇIKLAMA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, patlamanın ardından açıklama yaptı.

Putin, ulusal güvenlik yetkilileriyle görüştüğünü ve patlamanın nedenini tespit etmeye çalıştıklarını söyledi. Putin, terör saldırısı dahil her seçeneği değerlendiklerini belirtti.

Olayın ardından Moskova metrosunda da güvenlik önlemlerinin arttırıldığı belirtiliyor.

PATLAMALARIN GERÇEKLEŞTİĞİ İDDİA EDİLEN İKİ İSTASYON

rusya-nin-st-petersburg-metrosunda-patlama-268053-1.

rusya-nin-st-petersburg-metrosunda-patlama-268039-1.
rusya-nin-st-petersburg-metrosunda-patlama-268041-1.

rusya-nin-st-petersburg-metrosunda-patlama-268042-1.

(Kaynak: Sputnik ve BirGün)

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here