Anasayfa Haber Sosyolog Betül Yarar:’Yasanın kabul edilmesi, Erdoğan’ın son günlerdeki adımlarıyla uyumlu’

Sosyolog Betül Yarar:’Yasanın kabul edilmesi, Erdoğan’ın son günlerdeki adımlarıyla uyumlu’

Paylaş

“İç Güvenlik Paketi”nin barış sürecinin ruhuna uygun olmadığını belirtti. “Çözüm süreci”nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kaynaklı bir tür restleşmeye dönüştüğünü belirten Yarar, “Yasanın tekrar Meclis’e gelerek, kabul edilmesi Erdoğan’ın son günlerde yaptığı açıklamalar ve attığı adımlara uyum sağlıyor. Yasanın Meclis’te kabul edilmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sürecin havale edilmesi anlamındadır. Bu bir tür restleşme olarak ifade edilebilir” değerlendirmesinde bulundu.

‘Pakete karşı muhalefet güçlendirilmeli’

Pakete karşı demokratik mücadelenin devam etmesi gerektiğini belirten Yarar, “Pakete karşı zaten yaygın bir muhalefet vardı. Bunun güçlendirmesi gerekiyor. Burada özellikle HDP ve CHP’nin alacağı tutumlar belirleyici olacaktır. Muhalefet ile hükümet arasındaki gerilimi artırmaya çalışıyorlar. Ama uzun vadede bence bu yasa hükümetin aleyhine olacak. Çünkü iç huzurlu artırma barış sürecinin aleyhine gelişecektir” dedi.

‘HDP, provokasyona gelemeden demokratik mücadele çağrısı yapmalı’

“İnfaz paketine” karşı HDP’nin toplum içinde demokratik mücadeleyi arttırması gerektiğini belirten ve provokasyon uyarısı yapan Yarar, “Demokratik mücadeleden yanayım. Sokak çağırmasının yanlış olmayacağını düşünüyorum. Ancak HDP zaten marjinalleştirilmek isteniyor. Toplum içinde genel bir meşrutiyet sağlamış ve bunu tehlikeye düşürmemeli. Provokeye gelinmemeli. ‘İç güvenlik paketi’nin yeniden gündeme gelemsi ve kabul edilmesi HDP’yi marjinalleştirmek içinde bir adım olarak düşünülmeli. Provokasyona gelmeden demokratik mücadele yürütülmeli. Hassa bir denge söz konusu, bu dengeyi sağlamak lazım” ifadelerin kullandı.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here