Anasayfa Kadın Star Tv kadın gazetecilerden özür dile’ kampanyası

Star Tv kadın gazetecilerden özür dile’ kampanyası

Paylaş

 Gazeteci Zuhal Atlan’a yönelik Star Tv kameramanının sözlü ve fiziksel şiddetine karşı sosyal medyada ‘#startvkadınlardanözürdile’ kampanyası başlatıldı.

JINHA tarafından haberleştirilen İstanbul’da haber takibi yapan DİHA muhabiri Zuhal Atlan, erkek gazetecinin sözlü şiddetine ve fiziki şiddet tehdidine maruz kalmasına yönelik kadın gazeteciler sosyal medyada kampanya başlattı. Haberlerin ardından kadın muhabirler sosyal medyada tepkilerini dile getirdi ve tepkiler kampanyaya dönüştü. Cinsiyetçilik karşıtı platform erktolia, #StarTvKadınlardanÖzürDile hashtag’iyle online bir kampanya başlattı.

Sosyal medyada yankı bulan kampanyayla Star TV’nin sözkonusu kameramanın kimliğini acilen açıklaması, kadınlardan özür dilemesi ve şiddete uğrayan kadın basın emekçilerinin beyanları doğrultusunda hukuki işlem başlatılması talep ediliyor. Erktolia konuyla ilişkin şöyle diyor: “Kadına yönelik şiddetin sınıfı, mesleği, ya da yeri yoktur. Bu olayda gördüğümüz üzere kadına yönelik şiddet yaşamın her alanındadır. Bir basın emekçisi, yine başka bir basın emekçisini, sırf kendisi erkek ve karşı taraf kadın olduğu için itme hakkını kendinde görmüştür. Bu hakkı kendisinde görmekle kalmayıp aynı zamanda yumruk kaldırıp, kaldırdığı yumruğu ‘erkek adamın sinirlenme refleksiyle’ açıklamıştır. Erkekliği üzerinden uyguladığı şiddeti meşru kılmaya çalışmıştır.”

Ne olmuştu?

14 Mart’ta sağlık çalışanlarının İstanbul’daki basın açıklaması sırasında, Star TV’de çalışan erkek bir kameraman DİHA muhabiri Zuhal Atlan’ı iterek önüne geçti. Olaya tepki gösterilmesi üzerine  StarTv kameramanı yumruğunu Zuhal’e doğru kaldırdı. Aynı şiddete ETHA muhabiri Nur Yüce’de maruz kaldı. Alandaki diğer basın çalışanların tepkisi üzerine ise “Erkek adam sinirlenince ne yapar?”  diyerek karşılık verdi. Olayın ardından aralarında bianet muhabiri Beyza Kural’ın da bulunduğu iki kadın muhabir, söz konusu kameramanın yanına giderek yaşananlar hakkında konuşmak istedi. Kameraman, “yumruğunu sıkmadığı, önemli bir şey yaşanmadığı, herkesin meslektaş olduğunu” söyledi. Kameramanla birlikte çalışan bir kadın muhabir ise Kural’a çalışmalarını engellediğini söyledi ve “Senin işin yok mu” diyerek Kural’ı itti.

JINHA

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here