Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL :Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda yürüyüş yaparken bir hafriyat kamyonunun çarpması sonucunu hayatını kaybeden HDK Genel Meclisi ve Yeşil Sol Parti üyesi Nesrin Aslan’ın kızı Şule İdil Dere bugün gerçekleştirilen cenaze töreniyle toprağa verildi.

Şule İdil Dereyi uğurladık

Kadıköy’de, hafriyat kamyonunun çarptığı üniversite öğrencisi Şule İdil Dere son yolculuğuna duvağıyla uğurlandı. Cenaze töreninde, anne Nesrin Aslan, “Benim kızım bir kentsel dönüşüm kurbanı ve bu suçun sahibi de devletin kendisi” dedi.

Kurbağlıdere’deki ıslah çalışmaları kapsamında, Yoğurtçu Parkı’nda çalışan hafriyat kamyonu, park içinde gezmekte olan İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrencisi Şule İdil Dere’ye (23) çarparak ölümüne neden oldu. Şule İdil Dere’nin cenazesi, Adli Tıp’ta yapılan işlemlerin ardından Zühtü Paşa Camii’ne getirildi. Genç kızın tabutu cami avlusuna getirildiği sırada gözyaşlarını tutamayan anne Nesrin Aslan’ı yakınları sakinleştirmeye çalıştı. Anne Aslan, “Bu büyük bir acı. Benim kızım bir kentsel dönüşüm kurbanı ve bu suçun sahibi de devletin kendisi” dedi.

Yakınları ise genç kızın duvağının bağlandığı tabuta sarılarak gözyaşı döktü.Cenaze namazı sırasında bir grup kadın da saf tuttu. Saf tutan kadınlar arasında, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da yer aldı. Namaz sırasında “Kaza değil cinayet” ve “İBB bir can daha aldı” yazılı dövizler açıldı. Şule İdil Dere’nin cenazesi, ikindi vakti kılınan namazın ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

NE OLMUŞTU

Hürriyet’in haberine göre olay şu şekilde gerçekleşti: Yürüyüş yaptığı sırada Kurbağlıdere Islah çalışmaları kapsamında Yoğurtçu Parkı’ndaki hafriyatı taşıma işinde kullanılan 34 AJ 4681 plakalı kamyon parkın girişinde park İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrencisi Şule İdil Dere’ye çarptı.

Saat 23.30 sıralarında meydana gelen olayı gören vatandaşlar sağlık ekipleri ve polis ekiplerine haber verdi. Sağlık ekipleri yaptıkları inceleme sonucu Dere’nin olay yerinde hayatını kaybettiğini tespit etti. Olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı çalışmaların ardından Dere’nin cesedi otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. İsmi öğrenilemeyen kamyon sürücüsü gözaltına alınarak Kadıköy Polis Merkezi’ne götürüldü.

KAMYON ŞÖFÖRÜ SERBEST BIRAKILDI

Öte yandan Şule İdil Dere’ye çarparak ölümüne yol açan kamyon şoförü Mümin K. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Kurbağalıdere ıslah çalışmaları kapsamında Yoğurtçu Parkı’ndaki hafriyatı taşıma işinde kullanılan 34 AJ 4681 plakalı kamyon, parkta gezen İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrencisi 23 yaşındaki Şule İdil Dere’ye çarpmış, Dere hayatını kaybetmişti.

Öğleden sonra Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’na getirilen kamyon sürücüsü Mümin K. savcılıkta ifade verdi. İfadesinin ardından Mümin K., ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan tutuklanması talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Sulh Ceza Hakimliği’nde ifade veren kamyon şoförü, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Mümin K. hakkında herhangi bir adli kontrol hükmü de uygulanmadı.

 

Dün akşam saatlerinde Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda Yeşil Sol Parti üyesi Nesrin Aslan’ın kızı Şule İdil Dere, acı bir trafik kazası sonucu yürüyüş yaparken hayatını kaybetti.

Alınan bilgiye göre olay şu şekilde gerçekleşti: Yürüyüş yaptığı sırada Kurbağlıdere Islah çalışmaları kapsamında Yoğurtçu Parkı’ndaki hafriyatı taşıma işinde kullanılan 34 AJ 4681 plakalı kamyon parkın girişinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrencisi Şule İdil Dere’ye çarptı.

Saat 23.30 sıralarında meydana gelen olayı gören vatandaşlar sağlık ekipleri ve polis ekiplerine haber verdi. Sağlık ekipleri yaptıkları inceleme sonucu Şule İdil’in olay yerinde hayatını kaybettiğini tespit etti. Olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı çalışmaların ardından Şule İdil’in cesedi otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. İsmi öğrenilemeyen kamyon sürücüsü gözaltına alınarak Kadıköy Polis Merkezi’ne götürüldü.Şule İdil Dereyi kaybettik

Şule İdil’in cenazesi 13 Mayıs Cuma günü saat 17:00’de Kadıköy Zühtüpaşa Camiinden kaldırılıp Karacaahmet mezarlığında toprağa verildi.

Özgürlükçü Sol olarak acıyı paylaşıyor, başta sevgili arkadaşımız Nesrin Aslan olmak üzere, hepimize sabır diliyoruz.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here