Anasayfa Haber Sultan Özcan: HDP Barajı Kayseri’den yıkacak, yeni yaşamın boy vereceği bir ülkeye...

Sultan Özcan: HDP Barajı Kayseri’den yıkacak, yeni yaşamın boy vereceği bir ülkeye hep beraber yürüyeceğiz.

Paylaş

Sultan Özcan Kendini anlatıyor.

1965 Kayseri-Develi Çadıryeri Köyü doğumluyum. Koçgiri Aşireti mensubu bir ailenin üyesiyim. Babam inşaat işçisi, anam ev işçisi. Beş kardeşiz ve ben ailenin ikinci çocuğuyum. İş, aş nedeniyle ve özellikle canım anamın teşvikiyle ilkokul üçüncü sınıftayken Adana’ya taşındık. Liseli yıllara kadar her yaz tatilinde köyüme gittim, ta ki dede ve ninelerimi kaybedene kadar.

1185659_640994159268477_286039523_n

Sonra giderek azaldı gitmelerim. 79’da siyasete dahil oluyorum diye okuldan aldı babam. Lise terkim. Evlendim sonra. Üniversite mezunu iki çocuğum var. Nazım 82, Ezgi 87 doğumlu. 1985 yılında Çukurova Üniversitesi’nde devlet memuru olarak çalışmaya başladım. 12 yıl sonra ayrılarak özel sektörde insan kaynakları alanında  çalışmaya devam ettim. İki yıl önce emekli oldum. 2009’dan bu yana, İstanbul Kadıköy’de yaşıyorum.

1275955_10151669033986194_1805324631_o

İnsan Hakları Derneği, Pir Sultan Abdal Derneği ve Halkevlerinde hak arama mücadelesine katıldım. Eğit-Der’den, Eğit-Sen’e kamu çalışanları sendikalarının kuruluş çalışmaları ve mücadelesinde yer aldım.  ÖDP’nin kuruluş çalışmaları ve ilk dönem parti meclisi ve merkez yürütme kurulu üyeliği görevlerini yürüttüm. 2009’da, özgürlükçü sol düşüncede olan insanlarla ÖDP’den ayrıldık. O günden bu yana süren siyasal yolculuğum, bugün Halkların Demokratik Partisi’nde cisimleşen fikirleri  tartışma ve inşa etme çabası olarak özetlenebilir. Sırasıyla EDP ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partilerinin kuruluş çalışmaları, pm ve myk üyelikleri görevlerini üstlendim. Aynı zamanda HDK ve sonrasında HDP’yi kurarak bugüne geldik.. HDP kurucu üyeliği, iki dönem pm, bir dönem myk üyeliği yaptım. Son kongrede merkez disiplin kurulu üyeliğine seçildim.

923178_145694188945185_1705310877_n

Türkiye’de kurucu aklın yok saydığı pek çok kimliği bir arada taşıyorum. Kürt, Alevi, emekçi, kadın, yoksul ve mülksüzüm. Sistemin ötekileştirdiği hiçbir kimliğimden vazgeçmeden, birini diğerinin önüne koymadan mücadele eden ve Türkiye’de yeni yaşamın inşasına katkı koyan binlerce görünmez kahramandan biriyim. Tüm kimlik, kültür, inanç, cinsiyet, emek ve doğa-çevre alanlarının, hiyerarşiye tabi kılmadan, tamamının özgürleştirilmesi ve eşit haklarla anayasal  güvence altına alınmasını eksenine koyan HDP’nin yeni yaşam çağrısının sözcülüğünü ve mücadelesini doğduğum topraklardan yükseltmek için sorumluluk duygusuyla görev aldım.  Yüzlerce yürekli insanla yürüteceğimiz seçim kampanyamızla, kardeşlik eşitlik özgürlük şarkısına Kayseri’den ses vereceğiz. Barajı Kayseri’den yıkacak, yeni yaşamın boy vereceği bir ülkeye hep beraber yürüyeceğiz.

Editör’ün Notu,”Devrimci Öğretmen”Örgütlenmesinde katkıları asla unutulamaz,bugün KESK varsa onun gibi ”görünmez emeği” olan onlarca arkadaşımız biriktirdiklerinin sayesindedir.

Paylaş

2 Yorumlar

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here