Anasayfa Haber Sultanahmet’te patlama: 10 ölü, 15 yaralı

Sultanahmet’te patlama: 10 ölü, 15 yaralı

Paylaş

 

İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda bir patlama meydana geldi. Canlı bomba olduğu iddia edilen patlamayla ilgili İstanbul Valiliği’nin yaptığı açıklamaya göre, 10 kişi yaşamını yitirdi, 15 kişi de yaralandı. Patlamayla ilgili yayın yasağı getirildi.

İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda patlama meydana geldi. Saat 10.20 sularında yaşanan patlamada, 10 kişinin yaşamını yitirdiği, 15 kişinin de yaralandığı bildirilirdi. İslam Eserleri Müzesi’nin karşısındaki Dikilitaş yakınında yaşandığı belirtilen patlamanın ardından bölgeye çok sayıda ambulans ve itfaiye sevk edildi, yaralıların çoğu Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Valilik: 10 ölü, 15 yaralı

İstanbul Valiliği, Sultanahmet’teki patlamayla ilgili açıklama yaptı. Valilikten yapılan açıklamada, “10 ölü 15 yaralı olduğu tespit edilmiştir. Patlamanın nedeni, patlayıcının cinsi, olayın fail veya failleri hakkında incelemeler sürdürülmektedir” denildi.

Öte yandan patlamayla ilgili yayın yasağı getirildiği bildirildi.

Canlı bomba iddiası

Patlamanın canlı bomba saldırısından kaynaklandığı iddia ediliyor. Bir görgü tanığı ise, patlama anında “alev topu gibi” bir ateş çıktığını söyledi. BBC Türkçe’de yer alan bilgiye göre, olay yerine yakın bir yerde dükkanı bulunan Önder isimli görgü tanığı, “Patlama oldu. Patlamadan sonra ambulans geldi. Yaralıları alıp alıp gidiyorlar. Polisler geldi. Büyük bir patlamaydı. Alev topu gibi bir ateş çıktı yukarıya doğru dediler” şeklinde konuştu.

Görgü tanığı ayrıca, “Dükkanlarda kırılan bir şey yok. At Meydanı’na yakın, Dikilitaş’ın olduğu yerde oldu. Kaç yaralı var, durum ne bilmiyorum ama ambulansların biri gelip biri gidiyor” dedi.sultanahmet

‘Büyük ihtimalle canlı bombaydı’

Başka bir televizyon kanalına katılan bir görgü tanığı da, bir anda büyük bir ateş patlaması gördüklerini, sonrasında da polisin herkesi oradan uzaklaştırdığını söyledi. Görgü tanıdığı, “Büyük ihtimalle canlı bombaydı, net görmedim” dedi.

‘Ceset parçaları müze kapısına dağıldı’

İddiaya göre, İslam Eserleri Müzesi’nin tam karşısında yaşanan patlamada ceset parçaları müze kapısına ve bahçesine kadar dağıldı. Müze yetkilileri müzeyi ziyarete kapattıklarını, içerdeki ziyaretçileri de arka kapıdan tahliye ettiklerini duyurdu. Patlamanın büyük bir gürültü ile geldiğini ve arkasından müze bahçesini kesif bir duman ve koku sardığını söyleyen görgü tanıkları, canlı bomba olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

Polis patlama alanına giriş çıkışları kapatırken tramvay seferleri de iptal edildi. Patlama yerine giderken ters dönen bir polis aracı, çevredeki yurttaşların yardımıyla düzeltildi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here