Anasayfa Haber Sur direnişi Diyarbakır’a yayıldı

Sur direnişi Diyarbakır’a yayıldı

Paylaş

5 gündür sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur’a yürümek isteyen binlerce kişiye polis gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırdı. Polis saldırısına karşı direnişe geçen kitle, eylemlerini şehrin birçok semtine yaydı.

HDP ve DBP öncülüğünde, 5 gündür sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur’a yürümek için binlerce kişi İstasyon Meydanı’nda toplandı. Polis yürüyüşe izin vermeyince kitle oturma eylemi başlattı. HDK Eşsözcüsü Sebahat Tuncel ve İmralı Heyeti üyesi Ceylan Bağrıyanık’ın da katıldığı oturma eyleminde sık sık “Her yer Sur, her yer direniş” ve “Bijî berxwedana Surê” sloganları attı. Bir süre İstasyon Meydanı’nda oturma eylemi yapan kitle daha sonra yürümek istedi, ancak polis yürüyüşe yine izin vermedi. Yürümekte kararlı olan kitle, ara sokaklardan Sur’a ulaşmak istedi.

Sur yürüyüşüne polis saldırısı

Ara sokaklardan Ofis Semti’nin en işlek caddesi olan Yaşar Kemal Caddesi’ne geçen binler, attıkları sloganlarla yürüyüşe geçti. Cadde üzerine çok sayıda akrep, TOMA ve Ural tipi zırhlı araçlarla çıkan polis, yürüyüş halinde bulunan kitleye gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırdı. Polis saldırısına karşı yurttaşların kendilerini korumaya geçmesiyle çatışmaların başladığı cadde üzerinde yer yer şiddetli patlama sesleri yükseldi.

Direniş yayıldı

Polisin yoğun saldırıları sonucu esnaf kepenkleri kapatırken, polis saldırılarına karşı direniş Koşuyolu Parkı’na sıçradı. Yenişehir ve Bağlar ilçelerinin birçok noktasına yayılan eylemler, polislerin saldırılarına rağmen sürüyor. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here