Anasayfa Haber Sur’da polis ablukası saldırıya dönüştü. Erciş’te Taziye çadırına polis saldırısı: Çok sayıda...

Sur’da polis ablukası saldırıya dönüştü. Erciş’te Taziye çadırına polis saldırısı: Çok sayıda gözaltı

Paylaş

diyarbakir-sur-ilcesinde-sokaga-cikma-yasagi-ilan-edildi-2-yeniden-005

 Diyarbakır Sur’da sabah saatlerinde başlayan ablukanın ardından polis saldırısı başladı.

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde, sabah saatlerinden bu yana zırhlı araçlarla kurulan polis ablukası saldırıya dönüştü. İlçenin birçok noktasını ablukaya alan polis, daha önceden de yoğun saldırıların gerçekleştiği Fatihpaşa ve Hasırlı mahallelerine silahlarla saldırmaya başladı. Saldırılar özellikle Kurşunlu Camii bölgesinde yoğunlaşmış durumda.

Erciş’te Taziye çadırına polis saldırısı: Çok sayıda gözaltı

  Erciş’te HDP’li Azad Güney için kurulan taziye çadırını basan polis, aralarında milletvekilleri ve Barış Anneleri’nin de bulunduğu çok sayıda kişiye hakaret ederek, darp etti. Ardından aralarında haber takibi yapan muhabirimiz İdris Yılmaz’ında bulunduğu çok sayıda kişi, darp edilerek gözaltına alındı.
Hakkari’de 18 Ekim’de çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG’li Azad Güney (Azad Welat) için Van’ın Erciş ilçesinde açılan taziye çadırına yüzlerce polis saldırdı. Saldırı esnasında çadırda bulunan ve aralarında Barış Anneleri Meclisi üyeleri, HDP, DBP yöneticileri, HDP milletvekilleri Lezgin Botan ve Tuba Hezer’in de bulunduğu çok sayıda kişiye, hakaretlerde bulunup darp edildi. Çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına alan polis, haber takibi yapan
muhabirimiz İdriz Yılmaz da darp ederek gözaltına aldı.

Van İl Eş Başkan Yardımcısı Fadıl Barış, “Taziyenin içinde oturuyorduk çadırın içine giren polisler, vekillere, barış annelerine ve çok sayıda yurttaşa küfür ederek darp etti. Darp esnasında barış annelerinden yaralananlar olurken, polisin sert tutumuna TOMA, ve akrep tipi zırhlı araçlar da katıldı” dedi.

HDP Milletvekili Lezgin Botan ise taziye çadırını basan polislerle konuştuğu esnada aralarında emniyet amirinin de bulunduğu çok sayıda polisin yüzüne biber gazı sıktığını kaydetti.Botan, “Sonra ben dahil bir çok kişi fiziki saldırıya uğradık. Yüzüme yumruk geldi” diyerek, AKP’nin artık taziyeye bile tahammülünün kalmadığını söyledi.

Gözaltına alınanlar Erciş Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.diha

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here