Sur’da Saldırı başladı,kitlenin barış talebine müdahale.

Paylaş

Sur’daki katliam ablukasını kırmak için Diyarbakır’ın birçok noktasında bir araya gelen binler, saat 16.00 olduğunda “Direne direne kazanacağız”, “Bijî berxwedana Sûrê” sloganları eşliğinde Sur’a doğru yürüyüşe geçti. Kent, slogan, ıslık ve korna sesleriyle yankılanıyor.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devlete güçlerince gerçekleştirmek istenen katliama karşı kentin bir çok noktasında binlerce kişi bir araya geldi. “Direne direne kazanacağız”, “Bijî berxwedana Surê”, “Faşist TC Kürdistan’dan defol” sloganlarını atan binler, Sur’a doğru hareket etmeye başladı. Yürüyüşe katılan binler Silopi ve Cizre’de katledilen direnişçilerin fotoğraflarının üzerinde bulunduğu maskeleri takarak, “intikam sloganları” attı. Huzurevleri Mahalle Meclis’inde toplanan binlerce yurttaş Cigerxwîn Kültür Merkezi’ne doğru hareket etti. Kitlenin Huzurevleri’ne doğru yürüyüşü devam ediyor.

KAYAPINAR

Rojava Parkı’nda ise Sur’a yürümek için binlerce kişi toplandı. Sur direnişine destek veren sloganlar atan kitle yeni katılımlarla her geçen an daha artıyor. “PKK halktır halk burada” ve “Bijî berxwedana Sûrê” sloganlarını atan kitlenin bulunduğu parkın etrafına ise TOMA’lar konumlandırıldı. Halkın Dicle Kent Bulvarı’ndan Sur’a yürüyecek. Öte yandan Gaziler Halk Meclisi önünde toplanan yurttaşlar da Park Orman’da bulunan kitle ile birleşmek için yürüyüşe geçti.

BAĞLAR

Surda süren kuşatmamayı kırmak amacıyla merkez Bağlar ilçesinde HDP ve DBP ilçe örgütleri önünde toplanan yüzlerce yurttaşın bekleyişi sürerken, çevre köylerden de yurttaşlar yürüyüşe katılmak için gelmeye devam ediyor. HDP Milletvekili Mahmut Toğrul ve İmam Taşçıer’in de aralarında bulunduğu yurttaşlar ilçe binasında diğer mahallelerden gelecek yurttaşlarla yürüyüşe geçecek.

YENİŞEHİR

Yenişehir ilçesinde ise DTK önünde toplanan yüzlerce kişi Sur’a doğru yürüyüşe geçti. “Bijî berxwedana Sûrê”, “Amed isyandır Sur’a selamdır” ve “Bijî Serok Apo” sloganları ve alkışlarla yürüyen halka devlet güçleri gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırdı. Halk saldırılara taşlarla karşılık verdi. Çatışmalara ilçe geneline yayıldı.
CcjFQKyW8AAmgVt
CcjHDzoWwAAY3Nq

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here