Anasayfa Haber Sur’daki ablukaya karşı Diyarbakır halkı süresiz eyleme çağrıldı…

Sur’daki ablukaya karşı Diyarbakır halkı süresiz eyleme çağrıldı…

Paylaş

Sur’da devam eden darbe uygulamaları ve katliam girişimlerine karşı Diyarbakır’da süresiz eylemler başlatılıyor. HDP Diyarbakır İl Başkanı Ömer Önen demokratik eylemleri büyüteceklerini belirtirken, HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknaz Uca da “Gün direniş ve birliğin günüdür. Herkesin ayağa kalkma zamandır” sözleriyle Diyarbakır halkına Sur’a sahip çıkma çağrısında bulundu.

HDP Diyarbakır İl Örgütü, Sur’da devam eden sokağa çıkma yasağıyla birlikte gerçekleşen yoğun saldırılar ve son olarak ilçeye yapılan askeri sevkiyatla birlikte yaşanabilecek katliamların önüne geçmek ve ablukanın kırılması için yarın saat 12.00’de Esma Ocak Parkında toplanıp Çift Kapı’da oturma eylemi başlatacaklarını ve abluka kırılıncaya kadar eylemi sürdüreceklerini duyurmuştu.

‘Eylemleri büyüteceğiz’

Başlatılacak olan eylem sürecine ilişkin konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ömer Önen, Sur’da polis, asker ve özel timlerin katliam girişimlerine karşı demokratik eylemleri büyüteceklerini dile getirerek, Diyarbakır halkına eylemlere katılma çağrısı yaptı.

‘Ayağa kalkma zamanıdır’

Diyarbakır’a yapılan saldırıların tüm Kürdistani halklara yönelik olduğunu ifade eden HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknaz Uca ise, yasağı sürdüren devletin, katliamlarını sürdüreceği mesajı verdiğine dikkat çekti. “Katliamlara artık yeter” diyen Uca, “Katliamlara sesiz kalan herkes katliamcıları destekliyor anlamına geliyor. Kürt halkının ayağa kalma zamanıdır. Tank ve toplara karşı halk öz savunması konusunda ne yapsa meşrudur. Bugünden sonra toplumun her kesimi hendeklerin önünde direnmeli. Gün direnişin ve birliğin günüdür. Geleceğimiz için direnmemiz gerekiyor” sözleriyle Kürt halkına eylemleri büyütme çağrısı yaptı. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here