Anasayfa Haber Suriye sınırında bozguna uğrayan DAİŞ ‘ın dostu sınırın bu yakasında …!

Suriye sınırında bozguna uğrayan DAİŞ ‘ın dostu sınırın bu yakasında …!

Paylaş

Kobanê’nin düşmesini isteyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 1.5 yıldır barbar DAİŞ çetelerinin elinde bulunan Girê Spi’ye (Til Ebyad) dönük YPG/YPJ ve Burkan El Fırat güçlerinin özgürleştirme hamlesini “Bu hayra alamet değil. Sınırda tehdit oluşuyor” sözleriyle değerlendirdi. Bu sözlerle Kürtlerin komşuluğundan rahatsız olduğunu bir kez daha gösteren Erdoğan, sınıra dayanan yurttaşların DAİŞ çeteleri tarafından kalkan olarak kullanılmasından ise tek cümle bile söz etmedi.
Suriye sınırında
YPG/YPJ ile Burkan El Fırat güçlerinin “Komutan Rubar Qamişlo Hamlesi” kapsamında DAİŞ’e çetelerine yönelik operasyonları sürüyor. DAİŞ için stratejik önem taşıyan Girê Spî-Rakka bağlantısını keserek adım adım Girê Spî’ye (Til Ebyad) ilerleyen YPG/YPJ ile Burkan El Fırat güçlerinin, Girê Spî’yi özgürleştirmesinin an meselesi olduğu belirtildi. Hamlede bozguna uğrayan DAİŞ çeteleri sınıra yığılan yurttaşları canlı kalkan olarak kullanmak için TSK askerinin gözleri önünde operasyon bölgesine zorla götürülürken, Türkiye ise kapılarını Akçakale sınırına dayanan yurttaşların yüzüne kapadı. Türkiye’nin kapılarını kapattığı sınırdaki yurttaşlara önemli bir çağrı YPG Genel Komutanlığı’ndan geldi. YPG, “operasyon bölgesinde yaşayan halka, zarar görmemeleri için Cizîr bölgesine gelmeleri” yönünde çağrı yaptı.

Kürt’se düşsün, DAİŞ’se kalsın

Kürtler, operasyon bölgesinde bulunan yurttaşlara evinin kapısını açarken, sınırda bekleyen binlerce sığınmacıya kapıları açmayarak adeta DAİŞ’e teslim eden Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan ilginç bir açıklama geldi. Kürtlerin ilerlemesine karşı sürekli yaptığı açıklamalarla DAİŞ’in yanında durduğunu gösteren Erdoğan, dün gazetecilere yaptığı açıklamada da yine şaşırtmadı. Kobanê savaşında DAİŞ kuşatması esnasında “Kobanê düştü düşecek” diyen Erdoğan, “1’inci Avrupa Oyunları”nın açılış töreni için gittiği Bakü’den dönerken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, ne 13 Ocak 2014 tarihinden bu yana DAİŞ’in elinde bulunan Til Ebyad ve sınır kapısını, ne de günlerdir sınıra dayanan sığınmacıların içeri alınmamasını gördü. 1.5 yıldır DAİŞ çeteleriyle sınır komşusu olan Erdoğan, Girê Spî’yi özgürleştirmek isteyen Kürtlerin komşu olmasından ise rahatsız.

Kürtler tehditmiş!

Erdoğan, gazetecilerin sınırdaki gelişmelerle ilgili sorusuna “Til Ebyad bölgesinde, Araplar ile Türkmenlerin hedef alındığı gibi bir hava var. O bölgeden yaklaşık 15 bin Arap ve Türkmen Türkiye tarafına geçti. Onların boşalttığı yerlere, PYD ve PKK yerleştiriliyor. Bu pek hayra alamet değil. Zira bu, sınırımızı tehdit edebilecek bir yapı oluşmasına yol açılması demek. Bu konudaki hassasiyetlerimizi herkesin göz önünde bulundurması lazım” şeklinde yanıt verdi.

Kürtlerin komşuluğunu “hayra” yormayan Erdoğan, barbar DAİŞ çetelerinin 1.5 yıllık komşuluğuna ses çıkarmazken, Kürtleri “tehdit” unsuru olarak görmesiyle bir kez daha Kürt karşıtı politikasını gözler önüne serdi. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here