‘Suriye’li hastalar insan yerine konulmuyor’

Paylaş

Enfeksiyon hastalıkları nedeniyle son 1 yılda bebek ölümlerinin arttığı iddiasıyla gündeme gelen Antakya Doğum Hastanesi’nde kalan hasta ve hasta yakınları, tuvaletten odalara her yerin mikrop saçtığını anlattı. İsminin açıklanmasını istemeyen bir hastanede çalışan ise iddiaları doğrulayarak, “Hastaneye çok hastanın gelmesi demek daha çok para demek, en önemlisi bu. Bunun dışında yurttaşların sağlığı ile kimse ilgilenmiyor” dedi.

yaşanan iddiaların ardından hasta ve hasta yakınları hastane yaşadıkları muameleyi ajansımıza anlattı. Hastana’de tedavi gören bir hasta hastanede çıkan yemeklerden, oda ve tuvalet temizliğine kadar, hastanenin her yerinin hastalık saçtığını söyledi. Özellkle Suriyeli hastalrın durumunun çok daha içler acısı olduğunu söyleyen hasta, Suriyelilerin hem hastane çalışanları hemde idare tarafından insan yerine konuşmadığını ifade etti.

Hatay’da, mülteciler için ayrı bir bölümün açıldığını, bölümde kadın ile çocukların mikroplarla iç içe olduğu ve son bir yıl içinde bebek ölümlerinin kaptıkları enfeksiyon nedeniyle arttığı iddiaları ile gündeme gelen Antakya Doğum Hastanesi’ne giden hasta ve hasta yakınları gördüklerini anlattı. Hastanenin mikrop yuvası olduğunu söyleyen hasta yakınları, tuvaletlerden hasta odalarına kadar her yerin pislik içinde olduğunu iddia etti. İsminin açıklanmasını istemeyen bir hasta, her an enfeksiyon kapma riski altında olduğunu söyledi. Hastanede çıkan yemeklerin yenilmeyecek düzeyde oluğunu savunan hasta, çoğu zaman yemeği dışarıdan istediklerini söyledi.

‘Hastalara kirli çarşaflar veriliyor’

Hastanede tuvalet temizliğinin yapılmadığını ve onlarca hastanın ortalığa saçılan mikroba ve kötü kokulara maruz kaldığını söyleyen hasta, hastanenin mevcut kapasitesinin çok daha üstünde hasta aldığını dile getirdi. Hasta odalarının çoğu zaman temizliğini, yatış alan hastalara birçoğuna kirli çarşaflar verildiğini dile getiren hasta, yetkililerin duyarsızlığından şikayet etti.

Suriyeli hastaların kötü muameleye maruz kaldığını ifade eden bir hasta yakını ise, Suriyelilerin hem hastane çalışanları hem de hastane idaresi tarafından insanlık dışı muameleye maruz kaldığını söyledi. Suriyeli kadın ve çocukların aynı odalarda aynı havayı solduğunu belirten hasta yakını, bundan kaynaklı birçok çocuğun hastalandığını ileri sürdü. Hasta yakını, “Burada insanlar iyileşmekten çok hastalanıyor” dedi.

‘Yeni doğum ünitesi pislik içinde’

Başka bir hasta yakını ise yeni doğum ünitesinin pislik içinde olduğunu belirterek, “Özellikle yeni doğan ünitesinin durumu içler acısı. Bu durum karşısında kaygı içindeyiz ancak bir şey yapamadığımız için bu duruma katlanmak zorunda kalıyoruz” dedi. Ünitenin “yolgeçen hanı” gibi olduğunu ve herkesin rahatça girip çıktığını dile getiren hasta yakını, ünitede buluna masaların üzerinin pislik içinde olduğunu ve hastane çalışanlarının bu masaları çok amaçlı olarak kullandığını ifade etti.

‘Sağlık Bakanlığı birinci sorumlu’

Güvenlik nedeni ile isminin gizli tutulmasını isteyen bir hastane çalışan ise sağlık çalışanlarının iş yükün arttığını ve bu nedenle nitelikli ve sağlık hizmeti verilmediğini savundu. Devletin “istinasız her hasta kabul edilecek” dediğini belirten hastane çalışanı, bu durum karşısında hastanenin kapasitesinden çok daha fazla hasta kabul etmek zorunda kaldığını söyledi. Söz konusu hasta iddialarını doğrulayan hastane çalışanı, bebek ölümlerinin yalnızca doğum hastanesinde değil Hatay’da bulunan bütün hastanelerde çok fala arttığını paylaştı.

‘Tek düşülen şey döner sermayeden gelecek para’

Sağlık Bakanlığı’nın birinci dereceden sorumlu olduğunu ifade eden hastane çalışanı, hastane yönetiminin ise sağlık hizmetlerinin niteliği ile ilgilenmek yerine döner sermayeden alacağı pay ile ilgilendiğini söyledi. Hastane çalışanı şöyle devam etti: “Hastaneye çok hastanın gelmesi demek daha çok para demek, en önemlisi bu. Bunun dışında yurttaşların sağlığı ile kimse ilgilenmiyor. Hastanede bulunan hemşirelerin de çok yapabileceği bir şey yok. Artan iş yükünden kaynaklı birçoğunun psikolojisi bozuk durumda ve çoğunun tedavi ettiği hastanın yüzüne bakacak zamanı dahi olmuyor.” diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here