Suriyeli Muhalifler Cenevre Görüşmelerine Katılmayacaklarını Açıkladı

Paylaş

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’dan iyi niyet adımlarının gelmediğini gerekçe gösteren Suriyeli muhalifler heyeti Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda Cenevre’de düzenlenecek barış görüşmelerine katılmama kararı aldı.

Heyet görüşmelere katılmak için Suriye ordusunun düzenlediği hava saldırılarını sonlandırmasını, ablukaların kaldırılmasını ve mahkumların serbest bırakılmasını şart koşmuştu.

Heyetin üyelerinden George Sabra, “Kesinlikle Cenevre’ye gitmeyeceğiz. Cenevre’de de bizi temsil eden bir heyet olmayacak” açıklamasını yaptı.

Taleplerini kağıt üzerinde kaldığını söyleyen Sabra “Cenevre’nin tarihi bir fırsat olduğundan emin değiliz” dedi.

TIKLAYIN – PYD CENEVRE MASASINDA OLMALI, HATTA IŞİD VE EL NUSRA DA OLMALI

Esad Yönetimi ise müzakerelere hazır olduğunu ifade etmişti.

Birleşmiş Milletler ise görüşmelerin planlandığı üzere bugün başlayacağını açıkladı. BM sözcüsü “Kesin bir zaman, mekan ve toplantıya kimin katılacağı hakkında net bir bilgi yok” dedi.

TIKLAYIN – CENEVRE’DEN VİYANA’YA SURİYE: ESAD mı? IŞİD mi?

ABD ve Rusya Suriye’de savaşan tarafları müzakere masasına çekmek için baskı yapıyordu.

İlk kriz PYD

Cenevre’deki görüşmeler için en büyük kriz, Demokratik Suriye Meclisi’nin bileşenlerinden biri olan Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) davet edilip edilmeyeceğine dairdi.

Türkiye’nin büyük tepki gösterdiği PYD davet edilmedi.

Rusya PYD’siz bir çözüm olamayacağını ama BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura’nın kararını ne olursa olsun veto etmeyeceklerini bildirdi.

PYD Eş Genel Başkanı Salih Müslim de yaptığı açıklamada görüşmelerden çıkacak sonucu tanımayacaklarını açıkladı.

Cenevre 2

Suriye’de yaklaşık beş yıl önce başlayan savaşı sona erdirmek için daha önce de görüşmeler yapılmıştı.

Yine Cenevre’de düzenlenen görüşmeler, Şubat 2014’te iki turun ardından kesilmişti. (YY)

Cenevre II’de kimler davet edilmişti?

Suriye muhalefeti Suriye muhalefeti, Cenevre II Konferansı öncesinde konferansa katılıp katılmama konusunda da anlaşmazlığa düşüp bölündü. Muhalefetin 121 üyeli çatı örgütü olan Suriye Ulusal Koalisyonu’nun (SUK) 44 üyesi konferanstan bir hafta önce Esad rejimine öne sürdükleri şartların yerine getirilmediğini savunarak konferansa katılmayacaklarını ve koalisyondan çekildiklerini açıkladı. Körfez ülkeleri destekli Ahmet Jarba’nın liderliğini yaptığı SUK’un geriye kalan üyeleriyse kendi içlerinde yaptıkları oylama sonucunda konferansa katılma kararı aldı.

Kürtler

Suriye’de PYD ve yaklaşık 10 Kürt partisi konferansa davet edilmedi. Irak Bölgesel KürdistanYönetimi lideri Mesud Barzani’ye yakın olan bazı Kürt partilerse Suriye Ulusal Koalisyonu’nun çatısı altında konferansta temsil edildi.

bianet
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here