Anasayfa Haber Suruç Katliamı’nın 100. gününde aileler, çocuklarının eşyalarını Kobanê’ye gönderdi.

Suruç Katliamı’nın 100. gününde aileler, çocuklarının eşyalarını Kobanê’ye gönderdi.

Paylaş

Suruç Katliamı’nın 100. gününde katliamda yaşamını yitiren çocuklarını anan aileler, çocuklarının eşyalarını Kobanê’ye gönderdi.

Kobanê’nin inşa çalışmalarına katkı sunmak ve Kobanêli çocuklara oyuncak götürmek için geldikleri Urfa Suruç’ta canlı bomba saldırısı sonucu katledilen 33 devrimcinin eşyaları katliamın 100. gününde Kobanê’ye gönderildi. Suruç’ta yaşamını yitirenlerin Kobanê’ye uğurlandığı gibi Kadıköy Belediyesi’nin önünde bir araya gelen katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerince oluşturulan Suruç Aileleri İnisiyatifi, çocuklarının eşyalarını Kobanê’ye göndermeden önce açıklamada bulundu.

“Suruç Katliamı’nın 100. gününde şehitlerimizin eşyalarını Kobanê’ye gönderiyoruz. Unutmuyor, affetmiyoruz” pankartının açıldığı açıklama öncesinde yine sık sık “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Onlara sözümüz devrim olacak” sloganları atıldı.
Daha sonra aileler adına açıklamayı katliamda yaşamını yitiren Hatice Ezgi Sadet’in ablası Özgen Sadet yaptı.
Sadet, “Onları da hatıralarını da devrime emanet ettik. Kardeşlik, özgürlük ve eşitlik için 100 gün önce, çantalarında kitapları, şekerleri, umutları, heyecanları ile canlarımızı buradan uğurladık. Şimdi onların emanetlerini ve anılarını, onların gidemediği ama uğrunda ölümsüzleştikleri güneşin topraklarına gönderiyoruz” diye konuştu.

‘Bu sözler ile akıl ve vicdanlarımız ile alay edildi’

Suruç katliamı araştırılmadan Ankara katliamının yaşandığına işaret eden Sadet, şunları söyledi: “Tarihin en kanlı katliamlarından olan Suruç katliamı araştırılmış olsa ve suçluları yargılanmış olsaydı, Ankara katliamı yaşanmamış olacaktı. AKP iktidarı, katliam çetecilerine destek oldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara katliamı sonrasında ‘Elimizde canlı bombacıların listesi var. Ama eylem yapmadan onları tutuklayamayız’ dedi. Bu sözlerle akıllarımız ve acılarımız ile alay edildi.”

Yapılan açıklama sonrası, yaşamını yitirenlerin eşyaları Kobanê’ye gönderildi. Suruç şehitlerinin Kobanê’ye gitmek için buluştukları belediyenin önünde karanfiller bıraktıktan sonra ayrıldı.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here