Anasayfa Haber Suruç Soruşturmasına Gizlilik Kararı

Suruç Soruşturmasına Gizlilik Kararı

Paylaş

Urfa 2. Sulh Ceza Hakimliği, Suruç’ta 31 kişinin öldürüldüğü bombalı saldırıyla ilgili açılan soruşturmaya kısıtlama (gizlilik) kararı getirdi.

Urfa 2. Sulh Ceza Hakimi Saim Nergiz’in, Urfa Cumhuriyet Başsavcılığının talebiyle verdiği karar şöyle:

“Soruşturmaya konu patlama olayıyla ilgili yürütülen soruşturmada dosya kapsamına ve soruşturmanın genişletilmesi durumuna göre dosya içerisinde bulunulan belgelerin incelenmesinin soruşturmanın amacını tehlikeye düşüreceği, delillerin tam olarak toplanmamış olması, soruşturmaya konu olayda ölen şahıs ve mağdurların sayısının birden fazla olması hususları dikkate alınarak, dosya içeriğini incelemesi veya belgelerden örnek alma yetkisinin Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 153/3. maddesindeki yakalanan kişinin veya şüphelinin ifadesini içeren tutanak ile bilirkişi raporları ve adı geçenlerin hazır bulunmaya yetkili oldukları diğer adli işlemlere ilişkin tutanaklar hariç olmak üzere CMK’nın 153/2. maddesi gereğince kısıtlanmasına karar verildi.”

Daha önce Reyhanlı ve Diyarbakır bombalamaları için de gizlilik kararı alınmıştı.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıyla Suruç’tan Kobanê’ye gidecek gençlere yönelik düzenlenen saldırının failinin, Adıyaman nüfusuna kayıtlı 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Ş.A.A. olduğu ileri sürüldü.

Gazetelerdeki haberlere göre fail, DNA testi sonucuna göre ortaya çıktı.

Daldırıda kimliği tespit edilemeyen ancak kadın olduğu belirlenen ikinci bir şüphelinin de olduğu ve cesedi parçalanan kadın şüphelinin kimlik tespiti için çalışmaların sürdürüldüğü iddia edildi.

bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here