Anasayfa Haber Suruç’ta Hayatını Kaybeden gençlerimiz Uğurlanıyor.

Suruç’ta Hayatını Kaybeden gençlerimiz Uğurlanıyor.

Paylaş

Suruç’taki saldırıda hayatını kaybedenlerin cenaze törenleri düzenleniyor.

Hatay, İstanbul, Muş, Bursa, Dersim, Trabzon, Van, Muş, Yüksekova’nın da aralarında olduğu kentlerde çok sayıda insan cenaze törenlerine katıldı.

Hatay

Okan Pirinç

Hayatını kaybeden 18 yaşındaki Okan Pirinç’in memleketi Samandağ’da dün (21 Temmuz) defnedildi.

Pirinç’in evinin önünde başlayan törene CHP’li vekillerin de aralarında olduğu çok sayıda kişinin katıldı. Cenaze Hancağız Mezarlığı’na götürüldü.

Muş

Serhat Devrim, Med Ali Barutçu, Mücahit Erol

Serhat Devrim, Med Ali Barutçu ile Mücahit Erol’un cenazeleri dün akşam Diyarbakır’a getirildi. DİHA’nın haberine göre cenazeleri karşılayan insanlar Belediye Meydanı’na dek yürüyüş düzenledi.

Yürüyüşe Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Emine Ayna ve HDP milletvekilleri de katıldı.

Serhat Devrim’in dedesi Maşallah Devrim, torununun savaş için değil Kobanê’ye yardım etmek için gittiğine dikkat çekti.

Med Ali Barutçu’nun babası Ali Rıza Barutçu  “Düşmanlarımız iyi bilsinler, bizler öldürülerek yok edilemeyiz. Med Ali benim hem arkadaşım hem de yoldaşımdı. Oğlum her zaman Kürdistan davasının nasıl ilerletebileceğini düşünüyordu” dedi.

Mücahit Erol’un annesi Besra Erol, “Onlar dört parça Kürdistan’ın şehitleridirler. 40 yıldır Kürt halkının kanını döküyorlar. Doymadınız mı? Benim ciğerim yandı başkalarının yanmasın” dedi.

Devrim, Barutçu ve Erol meydandaki törenin ardından Taşo Mezarlığı’nda defnedildiler.

Diyarbakır

Veysel Özdemir

Diyarbakır’da Nazlı Akyürek ve Veysel Özdemir’in cenazeleri dün akşam defnedildi.

DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, Veysel Özdemir’in defnedildiği mezarlıkta yaptığı konuşmasında. “Seçimden önce Diyarbakır’da ve daha sonra Kobanê ve Suruç’ta katliamlar yapıldı. Karanlık güçlerin eliyle yapılan bu saldırıları şiddetle kınıyoruz” dedi.

Nazlı Akyürek

Nazlı Akyürek’in tabutunu kadınlar taşıdı. 450 Evler mezarlığında gerçekleşen törende HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel  “Gençlerin otobüsleri Suruç’a gelene kadar yolda defalarca aranıyor. Bu kadar yolda arama yapılıyor neden Suruç’ta yapılmıyor. Buradan anlıyoruz ki bu saldırı planlı yapıldı” dedi.

Trabzon

Koray Çapoğlu

Koray Çapoğlu, Trabzon’un Of ilçesi Yanıktaş köyünde bu sabah (22 Temmuz) erken saatlerde Yanıktaş köyünde toprağa verildi.

Aile fertlerinden Fazlı Çapoğlu, “Bazı marjinal grupların cenazeye katılacağını duyduk. Buna müsaade etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz. Koray, benim yeğenimdi, saf bir çocuktu. Onu kandırdılar, Antalya’ya götüreceğiz’ diyerek alıp Suruç’a götürdüler. Ailesini arayıp, Antalya’da bir düğüne gideceğini söylemiş. Buraya gelip provokatörlük yapmak isteyenlere izin vermeyeceğiz. Gerginlik olmaması için sabah saatlerinde cenazeyi toprağa verdik” dedi.

Cenazeye aile fertleri dışında katışım olmadı. Jandarma ekipleri ve çok sayıda polis köy çevresinde bulundu. Yabancı araçların köye gidişine izin verilmedi.

Dersim

Çağdaş Aydın

Çağdaş Aydın’ın cenazesi bugün Dersim Cemevi’nden başlayan törenle Ovacık ilçesine bağlı Çaxberi (Güneykonak) köyünde toprağa verildi.

Törene Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) temsilcisi Münevver İltimur, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle de katıldı.680x680nc-der-22-07-15-aydin-cenaze-defin32

Saldırıda kendisi de yaralanan Çağdaş Aydın’ın babası Fethi Aydın “O benim bir oğlum değil yoldaşımdı” dedi.

“Çağdaş ölmedi yoldaşlar, binlerce, milyonlarca Çağdaş var. Barbar IŞİD çetesi ve AKP tarafından katledildik. Patlamada ben de yanındaydım. Çağdaş beni solladı. Hüseyin Demircioğlu yoldaşın dediği gibi, ilk ben olmalıydım. Özgür Kürdistan ve sosyalist bir toplum yaratmak için bedeller veriliyorsa bedelleri biz veririz. Biz Seyid Rızaların torunları olarak büyüdük. Sosyalist bir toplumu kurmak için ya hep beraber ya hiçbirimiz.”

Suruç katliamında yaşamını yitiren Çağdaş Aydın’ı Dersim’de binler son yolculuğuna uğurladı. “O oğlum değil yoldaşımdı” diyen baba Fethi Aydın, “Patlamada yanındaydım. Çağdaş beni solladı” dedi. DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle ise, patlamada yaşamını yitiren gençlerin Deniz, Mahir ve İbrahimlerin yolunda ilerlediklerini söyledi.

Kobanê’nin yeniden inşa çalışmalarına katılmak için Suruç’a giden SGDF üyelerine yönelik düzenlenen bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerden biri olan Çağdaş Aydın’ın (27), Dersim’de binlerce kişinin katılımıyla son yolculuğuna uğurlandı. Anne Saniye Aydın’ın feryatları duygusal anlar yaşanmasına neden olurken, tören sırasında Kobanê’nin yeniden inşası için SGDF’nin Kobanê’ye göndereceği oyuncakları temsilen eline bir oyuncak alan Aydın’ın dayısı Ali Ekber Uçar, “Çağdaş şu anda sonsuzluğa yürüyor. Bunun hesabını soracağız” diye haykırdı.

Dersim Cemevi’ndeki törenin ardından omuzlara alınan Aydın’ın cenazesi, kızıl bayrakların açıldığı yürüyüşle Seyid Rıza Meydanı’na getirildi. Binlerce kişinin cenazeyi alkışlarla karışladığı meydandaki törende konuşan ESP PM Üyesi Münevver İltimur, Koçgiri’den Dersim 1938 katliamına, Roboski’den 1 Mayıs 1977’ye, Maraş’tan Sivas’a, Gazi’ye kadar yaşanan katliamlara rağmen mücadelenin durmadığını belirterek, Suruç’ta yaşanan katliamın da bu mücadeleyi durduramayacağını ifade etti.

Törene katılan DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle yaptığı konuşmada, hep birlikte bir acının paylaşıldığını ve bugün yürekleri dağlayan acıyı paylaşmaya geldiklerini ifade etti. Kürdistan’da yürütülen mücadele nedeniyle 40 yıldır büyük acılar yaşandığını hatırlatan Dicle, “Bu savaş çok ilkesiz, çok ahlaksızca yürüyor. Hani derler ya savaşın da bir ahlakı vardır. Bunlar ahlakını kaybetmiş” dedi.

Yaşamını yitirenler Denizlerin, Mahirlerin, İbrahimlerin yoldaşı

Bombalı saldırıda yaşamlarını yitiren 32 kişinin Harun Karadenizlerin, Mahirlerin, Denizlerin, İbrahimlerin yaptıkları gibi destek vermek için orada olduklarını ve onların yolunda yürüdüklerini ifade eden Dicle, “Onların Kobanê’ye geçmelerine izin vermeyen AKP hükümeti bu insanlarımızın güvenliğinden direkt sorumlu olmalarına rağmen gençlerimizin vahşet dolu barbarca saldırıya uğramalarına engel olmadan göz yumdular. AKP zihniyeti ve AKP hükümetinin somutlaştığı Tayyip Erdoğan zihniyetinin DAİŞ zihniyetinden bir farkının yok. Kürt halkı, Kürdistan özgürlük halkı ve Sayın Öcalan asla ve asla bu biat kültürüne evet demeyecektir” şeklinde konuştu.

‘Çağdaş beni solladı’

Aydın’ın babası Fethi Aydın ise sözlerine, “O benim bir oğlum değil yoldaşımdı” diyerek başladı. Çağdaş’la birlikte 32 kırmızı karanfilin de yaşamını yitirdiğini dile getiren Aydın, “Çağdaş ölmedi yoldaşlar, binlerce, milyonlarca Çağdaş var. Barbar IŞİD çetesi ve AKP tarafından katledildik. Patlamada ben de yanındaydım. Çağdaş beni solladı. Hüseyin Demircioğlu yoldaşın dediği gibi, ilk ben olmalıydım. Özgür Kürdistan ve sosyalist bir toplum yaratmak için bedeller veriliyorsa bedelleri biz veririz. Biz Seyid Rızaların torunları olarak büyüdük. Sosyalist bir toplumu kurmak için ya hep beraber ya hiç birimiz” dedi.

Konuşmaların ardından Aydın’ın cenazesi, Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Çaxberi (Güneykonak) köyüne getirilerek, burada toprağa verildi.

İstanbul

Büşra Mete

ESP, Twitter hesabından yaptığı açıklamada bugün öğle saatlerinde gerçekleşeceği duyurulan Büşra Mete’nin cenazesinin polisin baskısıyla ailesi tarafından dün gece saatlerinde defnedildiğini duyurdu.

Nazegül Boyraz

Nazegül Boyraz’ın cenazesi Maltepe Cemevi’nde bugün saat 12.00’de düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin’in de katıldığı cenazede hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının olduğu pankart açıldı. (BK)

kaynak bianet

VAN Suruç katliamında yaşamını yitiren Yunus Emre Şen’in cenaze töreninde konuşan ve katliamdan yaralı olarak kurtulan Şen’in arkadaşı Emre Genç ise, “Kobanê’de çocuk parkı, kütüphane ve hatıra ormanları yapacaktık. Çantalarımızda umudu, özgürlüğü, adaleti taşıyorduk. Çantamızda çocuklara oyuncukları taşıyorduk” dedi.
680x680nc-v-22-07-15ercis-sen-cenaze9
Suruç katliamında yaşamını yitiren Yunus Emre Şen’in cenazesi Van’da onbinlerin katıldığı tören ile toprağa verildi. Büyükşehir Belediyesi garajından yüzlerce araçlık konvoy ile karşılanan Şen’in cenazesi Yenimahalle Mahallesi’nde bulunan Mahalle Meclis Derneği’ne getirildi. Dernek önünde cenazeyi aralarında HDP Van milletvekilleri, DBP, HDP yöneticilerinin yanı sıra onbinlerce kişi karşıladı. Cenazeyi omuzlayan onbinler, PKK Lideri Abdullah Öcalan ve katliamda yaşamını yitirenlerin posterleri ile “Kanlı resimlerin ressamları, Tayyip + AKP eşittir IŞİT”, “Kobanê’de Bakûr’da bedel ödedik, bedel ödeteceğiz” pankartlarını taşıyarak, mezarlığa yürüdü.

Görevlendirilen mahalle meclisi üyelerinin kitlenin güvenliğini sağladığı yürüyüş sonunda, yurttaşlar tek tek arandıktan sonra mezarlığa alındı. Şen’in Kobanê’ye götürmek istediği oyuncakların elden ele dolaştırıldığı törende, kadınların yaktığı ağıtlar ile kitle göz yaşları döktü. Dini vecibeleri yerine getirilen Şen’in cenazesi mezarlığa konularak başucuna Kobanê’ye götüreceği oyuncaklar bırakıldı.

Defin işleminin ardından katliamda yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra konuşan MEYA-DER Van Şube Başkanı İbrahim Alkan, katliamların Kürt halkının kaderi olmadığını dile getirerek, Kobanê’de olduğu gibi birlik ve beraberliklerini oluşturarak ortak bir direnişle katliamların hesabını soracaklarını söyledi.

‘Oyuncak taşıyanlar silah taşıyanlar tarafından katledildi’

Törende söz alan ve katliamdan yaralı olarak kurtulan Şen’in arkadaşı Emre Genç ise, “2 gün önce Yunus Emre yoldaşla birlikte Suruç’taydık. Kobanê’de çocuk parkı, kütüphane ve hatıra ormanları yapacaktık. Çantalarımızda umudu özgürlüğü adaleti, çantamızda çocuklara oyuncukları taşıyorduk. Çantalar dolusu oyuncaklar taşıyanlar TIR’lar dolusu silah taşıyanlar tarafından katledildi” sözleriyle duruma isyan etti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here