Anasayfa Kadın Süryani Kadın Birliği 2. Konferansı Qamişlo’da düzenlendi.

Süryani Kadın Birliği 2. Konferansı Qamişlo’da düzenlendi.

Paylaş

Süryani Kadın Birliği 2. Konferansı Qamişlo’da düzenlendi. Konferansta konuşan Süryani Kadın Birliği’nden Şemiran Şemon, kadınların her alanda rollerini oynadığını belirterek, “Kadınlar tarihte olduğu gibi bu günde saldırılara maruz kalıyorlar. Ancak artık kadınlar tüm saldırılara karşı öz savunmalarını geliştiriyorlar ve büyük bir direniş sergiliyorlar” dedi.

Süryani Kadın Birliği 2. Konferansı Qamişlo’da bulunan Selat Elselam Salonu’nda gerçekleştirdi. Konferansa çok sayıda kadının yanı sıra Kadın Bakanı Emel Gewriya, Kadın Bakanı Yardımcısı Hiva Erebu, Yasama Meclisi’nden Medlin Xemis, Nezire Gewriya, Elizabet Gewriya, Xanse Elhemual, YPJ Komutanı Berivan Cudi, Süryani Kadın Birliği’nden Şemiran Şemon, Yekitiya Star üyesi Velida Boti ile Cizîre Kantonu kadın örgütleri katıldı. Konferansta konuşan Yasama Meclisi’nden Medlin Xemiş, konuşmasına YPG/YPJ direnişçilerine selam göndererek başladı. DAİŞ çetelerinin saldırılarına dikkat çeken Medlin, “Bizler DAİŞ çetesine karşı mücadele veriyoruz ve şehitlerimizin intikamını alacağız” dedi. Medlin konuşmasının sonunda tüm dünya kadınlarını selamladı.

‘Tüm dünya Kürt kadının direnişi ve gücünü gördü’

Ardından konuşan Süryani Kadın Birliği’nden Şemiran Şemon, kadın örgütlerini selamdı. Kadınların her alanda rollerini oynadığını kaydeden Şemiran, “Tarihteki kadınlar büyük mücadeleler vererek yolumuza ışık oldular, öncülerimiz oldular. Kadınlar sevgi, barışı temsil ediyorlar. Kadınlar tarihte olduğu gibi bu günde saldırılara maruz kalıyorlar. Ancak artık kadınlar tüm saldırılara karşı öz savunmalarını geliştiriyorlar ve büyük bir direniş sergiliyorlar. Tüm dünya kadının gücünü ve direnişini gördü. Kadınlar artık kendilerini her alanda geliştirecektir” diye belirtti.

‘Kadının özgürlüğü için savaşıyoruz’

Kongrede YPJ Komutanı Berivan Cudi şunları belirtti: “Her şeyden önce Rojava devriminde insanlık düşmanı DAİŞ’e karşı savaşarak canlarını feda edenleri saygıyla anıyoruz. Bu gün yine Şengal’den Kobanê’ye kadar, Serêkani’den Til Temire kadar savaş çemberinde DAİŞ çeteleri karşısında mücadele edip direnen arkadaşlarımızı selamlıyorum. Bu gün Rojava’da DAİŞ eliyle yürütülen bir savaş var. Biz kadınlar DAİŞ çetesine karşı direnişimizi sürdürüyoruz. Biz sadece silahlı savaş yürütmüyoruz ayrıca kadının özgürlüğü içinde savaşıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından konferans sona erdi.JINHA

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here