Anasayfa Haber Süryani yurttaşlar “100. yıldönüm için 100 saat” sloganıyla açlık grevi başlattı.

Süryani yurttaşlar “100. yıldönüm için 100 saat” sloganıyla açlık grevi başlattı.

Paylaş

rın örgütlendiği Seyfo Komitesi, Süryani halkına yönelik soykırımın 100’üncü yılı dolayısıyla, “100. yıldönüm için 100 saat” sloganıyla açlık grevi başlattı.

680x680nc-mrdn-mdyt-20-04-2015-midyatta-seyfo-aclik-grevi3
Mardin’in Midyat ilçesinde Seyfo Komitesi tarafından Süryani halkına yönelik soykırımın 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla açlık grevi başlatıldı. “100. yıldönümü için 100 saat” sloganıyla başlatılan açlık grevinde, dernek binasına 4 dilde yazılan “1915 Süryani soykırımı (Sayfo)’nun inkarına son verilsin” pankartı asıldı. Komite üyesi 30 kişinin başlattığı açlık grevinde açıklama yapan Süryani Kadın Merkezi Sorumlusu ve Seyfo Komitesi Temsilcisi Aynur Özgün, Türkiye’nin artık soykırımlarla dolu geçmişi ile yüzleşmesi gerektiğini belirterek, “halkımızı yok etmek istediler. Ancak bu kabullenilmiyor. Süryanilerin örgütlenmesi sonucu bazı ülkelerde soykırım kabul edilmiştir” dedi. Ermenistan, Hollanda ve Vatikan ülkeleri tarafından Ermeni ile Süryani soykırımların kabul edildiği bilgisini paylaşan Özgün, Türkiye’nin de artık insanlık dışı uygulamaları, katliam ve soykırımları tüm gerçekliği ile kabul etmesi ve yaşananları ortaya çıkarması gerektiğini kaydetti. Osmanlı Devleti’nin Turabdin bölgesinde 500 bin Süryani’yi katlettiğini ve binlercesini de zorunlu göçe maruz bıraktığını söyleyen Özgün, “Türkiye’nin geçmişiyle yüzleşmesini İstiyoruz” dedi.

‘HDP için canı gönülden çalışacağız’

Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca birçok siyasi partinin varlık gösterdiğini ancak Kürt siyasal hareketi dışında hiçbir partinin, katliam ve soykırımları dillendirmediğini ifade eden Özgün, bu noktada kendilerini destekleyenin HDP olduğunun altını çizerek, “HDP dürüst ve hakikati ortaya çıkaran bir partidir. Bunan dolayı genel seçimlerde HDP’ye destek için elimizden geleni canı gönülden yapacağız. Çalışmalar içinde yer alıp HDP’nin yüzde 10 barajını aşması için mücadele edeceğiz” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here