Anasayfa Haber Tacize,işkenceye,maruz kaldı.Kendi dilinde ifade vermesi de ret edildi.

Tacize,işkenceye,maruz kaldı.Kendi dilinde ifade vermesi de ret edildi.

Paylaş

Adana’da gözaltında cinsel işkenceye maruz kalan ve polisler hakkında yaptığı suç duyurusu sonucu açılan soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan Figen Şahin’in anadilde konuşma talebi savcılıkça reddedildi. Şahin’in avukatı Beyhan Günyeli, “İşkence soruşturması bu yönüyle bertaraf edilmiştir” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Adana’da gözaltında cinsel işkenceye uğrayan ve çekilen çıplak fotoğrafları sosyal medyada paylaşılmakla tehdit edilen Figen Şahin’in, polisler hakkında avukatı aracığıyla yaptığı suç duyurusu sonrası başlatılan soruşturma kapsamında Kürtçe ifade verme talebi savcılıkça reddedildi. Şahin’in avukatı Beyhan Günyeli, Şahin’e işkence yapan polisler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ve bu suç duyurusu neticesinde Adana Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldığını aktardı. Şahin’in Adana Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla Karataş Savcılığı’na ifadeye çağrıldığını söyleyen Günyeli, savcılıkta Şahin’in “Yargılanma adil değil. Anadilim olan Kürtçe de ifade vermek istiyorum” beyanında bulunduğunu ve bu beyanın savcılıkça ret edildiğini belirtti.

‘Sonuna kadar takipçisi olacağız’

“Bir insanın anadilinde kendisini özgürce ifade etmesi hem hukuk sisteminin hem de insan hakları açısından olmazsa olmazıdır” diyerek, savcılığın reddine tepki gösteren Günyeli, şunları dile getirdi: “İşkenceye maruz kalan bir kişinin öncelikle kendi anadilinde savunma yapmasının insani bir hak olmasına rağmen bu dikkate alınmamıştır. Aslında işkence soruşturması bu yönüyle bertaraf edilmiştir. Sorumluların açığa çıkartılması ve cezalandırılması için sonuna kadar takipçisi olacağız.”diha

(hk/rp)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here