Anasayfa Forum Tahliye Edilen Cumhuriyet Çalışanları: Dört Arkadaşımızı da Silivri’den Alacağız

Tahliye Edilen Cumhuriyet Çalışanları: Dört Arkadaşımızı da Silivri’den Alacağız

Paylaş
Cumhuriyet davasında tutuklu yargılanan ve bugün (28 Temmuz 2017) tahliye kararı verilen Güray Öz, Musa Kart, Bülent Utku Hakan Kara, Önder Çelik Mustafa Kemal Güngör ve Turhan Günay tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi’nden tahliye edildi.

Tahliye edilenlerden çizer Musa Kart, Silivri çıkışında tahliye edilenler adına konuştu:

“Haksız, hukuksuz, mesnetsiz suçlumalarla 9 ay tutuklu kaldık, sevdiklerimizden ayrı kaldık. Avukatlarımız buna keyfi tutuklama diyor. Ama bu süre içerisinde yüreğimizi kinle ve öfkeyle doldurmadık. Cumhuriyet’i FETÖ terör örgütüyle irtibatlandırmak isteyen iddianame düşmüştür. Savunmamda da ifade ettim; dedim ki bu iddianame düşmüştür ama mizahı zerafet çerçevesinde yapanlar bilirller ki düşene vurulmaz.

“Eğer önyargısız iddianame hazırlanmış olsaydı görülecekti ki başka FETÖ olmak üzere bütün terör örgütlerine karşı çizilmiş en sert karikötürler altında benim imzam vardır ve bunlar son 6 yıldır Cumhuriyet gazetesinin birinci sayfasında yayınlandı. Bunu niçin söylüyorum; terör örgütlerini en sert biçimde eleştiren bir gazeteyi terör örgütleriyle irtibatlandırmak aklın hayalin alabileceği bir şey değil.

“Tahliye anında çok sevinçli olacağımı düşünüyordum aslında. Ama bugün çok sevinçli olduğumu söyleyemeyeceğim. Dört arkadaşımız halen silivri’de yatmaktalar. Gazetecilerin cezaevinde olduğu bir fotoğraf bu ülkeye yakışmıyor. Biliyorum ki dört arkadaşımızı da Silivri’den alacağız”.

Kart konuşmasını kendileri için dayanışma gösteren herkese teşekkür ederek bitirdi.

İlk beş duruşma sonrası ara karar verildi

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşen, 11’i Cumhuriyet gazetesi çalışanı, biri Twitter kullanıcısı 12 kişinin tutuklu bulunduğu 19 sanıklı Cumhuriyet davasının beşinci duruşmasında mahkeme heyeti ara kararını açıklamıştı.

Mahkeme Başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, Cumhuriyet Gazetesi okur temsilcisi Güray Öz, karikatürist Musa Kart, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi avukat Bülent Utku, Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Hakan Kara, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Önder Çelik, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi avukat Mustafa Kemal Güngör ve Cumhuriyet Gazetesi Kitap eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay‘ın tahliyelerine;

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı avukat Akın Atalay, Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Kadri Gürsel, Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Ahmet Şık, Tweet’leri nedeniyle yargılanan Ahmet Kemal Aydoğdu‘nun tutukluluklarının devamına karar verdi.

Mahkeme ayrıca savcının da talep ettiği  Ahmet Şık’ın savunmasına dair savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. (EA/HK)

 

Elif Akgül

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema Televizyon bölümü mezunu. Daha önce İMC TV’de muhabir olarak çalıştı. bianet’in İfade Özgürlüğü haberleri editörlüğünü yapıyor.

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here