Anasayfa Haber Taksim Dayanışması’ndan mimar Mücella Yapıcı: Hukuk gözdağı aracı olarak kullanılıyor

Taksim Dayanışması’ndan mimar Mücella Yapıcı: Hukuk gözdağı aracı olarak kullanılıyor

Paylaş

 Gezi Parkı Ana Davası’nda, 255 sanıktan 244’ünün suçlu bulunarak, ceza verilmesinin ne insani ne de hukuki olarak kabul edilemeyeceğini belirten Taksim Dayanışması’ndan mimar Mücella Yapıcı, “Toplumda oluşan birlikte olma kültürünü ve davranışını engellemek için hukuk gözdağı aracı olarak kullanılıyor” dedi. Avukat Can Atalay da, “Bu cezalar bizi yıldıramaz” diye konuştu.

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde dün görülen Gezi Parkı Ana Davası’nın karar duruşmasında, 255 sanıktan 244’ünün suçlu bulunarak, ceza vermesine ilişkin Taksim Dayanışması’ndan mimar Mücella Yapıcı ve avukat Can Atalay değerlendirmelerde bulundu.

‘Kararı verenler er geç yargılanacaklar’

Kararın ne insani ne hukuki ne ahlaki ne de mantıki olarak kabul edilemez olduğunu söyleyen Yapıcı, “Yine topluma gözdağı vermek ve toplumda oluşan birlikte olma kültürünü ve davranışını engellemek için hukuk, gözdağı aracı olarak kullanılıyor. Bu kararı verenlerin, er geç karar yüzünden hem insanların vicdanında hem hukuk alanına yargılanması gerekiyor ve yargılanacaklar” diye konuştu.

‘Gezi’den sonra toplum sürekli sindirilmeye çalışılıyor’

Gezi’den itibaren toplumda hak arama, birlikte mücadele etme, birbirini anlama ve kabul etme kültürünün yarattığı özgürlük havasının ortadan kaldırılmamak istendiğini belirten Yapıcı, korku imparatoru kurarak kendi iktidarlarını devam ettirme eyleminde hukukun kullanıldığını vurguladı. Yapıcı, “Özellikle iktidar, seçimlere yakın bu türden korkutma araçlarını kullanarak insanları, hak arama eylemlerinden geri tutmaya çalışıyor. Bu iktidarın kendini devam ettirebilmesi için ihtiyaçları olan faşizan rejimi ve korku imparatorluğunun devamına yarayan bir davranıştır. Gezi’den sonra toplum sürekli sindirilmeye çalışılıyor. Ancak eninde sonunda bu karar geri dönecektir” dedi.

‘Bu cezalar bizi yıldıramaz’

Taksim Dayanışması’ndan Avukat Can Atalay da, “camiyi kirletme” gerekçesiyle ceza verilmesinin kabul edilmeyeceğini belirterek, olaylar sırasında yaralı bulunan hastaları tedavi etmek amacıyla camide bulunduklarını söyledi. Atalay, “Cami gerekçesi tüm açıklığıyla ortadadır. Tıbbi hizmette bulanan doktorlara ceza verildi. Bu cezalar bizi yıldıramaz. Biz gerektiği yerde tıbbi yardımda bulunacağız” diye konuştu. diha680x365cc-ist-241015-mucella-yapici

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here